Laja Joga
![]() |
Śiva i Parwati |
Można powiedzieć, że termin Laja Joga używany jest w dwóch znaczeniach. W jednym jest to każda szczególna metoda praktyki czy nawet pojedyncze ćwiczenie, które rozpuszcza uwarunkowania umysłu czy przyczyny cierpienia. W drugim jest to wszechstronny i uporządkowany system inicjacyjny tyczący wyzwolenia z uwarunkowań metodami pochłaniania i rozpuszczania. Laja Joga może być praktykowana zarówno jako system tantryczny jak i jako system wedyjski, odpowiednio "Tantrika Laja Joga" lub "Waidika Laja Joga".
Filozoficznie cel duchowy szkoły Laja Jogi opisuje traktat "Jogabidźa" (142) następująco: "Jest to tożsamość, jednolitość (aikya) kszetra (pola w znaczeniu umysłu, jaźni) z kszetradźńa (znawcą pola, świadomością poznającą). Uświadomiwszy sobie tę tożsamość, umysł rozpuszcza się, a kiedy następuje stan Laja, siła witalna (pawana) staje się stabilna. Dzięki temu stanowi pochłonięcia (Laja) człowiek osiąga anandam - błogość i szczęśliwość oraz świadomość transcendentalną.
Stan Laja jako wyższy cel duchowy Laja Jogi określa się jako wejście pojedynczej duszy (atmana) do Absolutu czy Wszechducha, zjednoczenie z Bogiem. Laja to wejście w Boga, wstąpienie w świadomość Boga, stopienie się z Najwyższą Świadomością, z Wszechduchem. Termin Laja jako końcowy stan świadomości czy etap realizacji duchowej utożsamiany jest z czwartym stopniem ekspansji świadomości znanym jako Turija lub z jego wysublimowaną wyższą fazą.
Laja Joga kładzie nacisk na praktykowanie takich grup ćwiczeń jak mantra, mudra i jantra - odpowiednio praca z dźwiękiem, postawą i gestem, oraz praca ze znakami i symbolami (mandala). Podana kolejność uwzględnia także metodologię wprowadzania ćwiczeń, o czym często zapominają nauczyciele wiedzy o ćakramach na Zachodzie ucząc w dosyć przypadkowy sposób w porównaniu z metodyką mistrzów Wschodu. Mantra oczyszcza narząd mowy i zmysł słuchu, mudra uzdatnia ciało dla przepływu wyższych energii, a jantra pozwala na łączenie z wyższymi istotami niebiańskimi. W fazie doznawania kontaktu z wyższymi bytami, należy być bardzo ostrożnym, gdyż nie wszystkie byty bezcielesne bywają zaraz Bogami czy Boginiami, a światy demoniczne też są pełne bezcielesnych duchów, często udających Bóstwa.
Jeżeli chodzi o ćwiczenia typu asany - jogiczne pozycje kojarzone zwykle z jogą, system Laja Jogi używa głównie pozycji medytacyjnych: siedzących (siad klęczny, lotos), stojących (drzewo), leżących (śawasana) oraz spacerowania. Oczywiście z odpowiednim skupieniem, wizualizacją, rytmem oddychania czy modlitwą (mantrą). Praktykuje się dużo form pokłonów i półpokłonów oraz ruchów rytualnych czy ofiarniczych zwanych sthulla-krija. Do praktyki lajów należą też dobrze znane w północnej Indii tak zwane biegi transcendentalne, przypominające jogging oraz spokojne leżenie na wodzie z minimalną ilością ruchu niezbędnego do utrzymania się na powierzchni. Jest to tak zwany 'relaks wodny' połączony z sesją intensywnego oddychania oczyszczającego.
Laja Joga u podstaw słusznie kojarzona jest jako mistyczna droga, Marga do zjednoczenia z Bogiem (Absolutem) przez intensywne modły, mantrowanie, medytacje z wyobrażeniem światła i oddawanie czci (pokłony, wielbienie), które prowadzą do przebudzenia mocy Kundalini. Praca z ćakramami, ćakroterapie jakie powszechnie występują na Zachodzie stając się coraz popularniejsze, należy odnosić bardziej do metod praktyki Laja Jogi niż do metod Kundalini Jogi której są przypisywane. Niestety z punktu widzenia metodologii Laja Jogi, często zachodnie systemy ćakroterapeutyczne pozbawione są elementarnych podstaw, takich jak prawidłowe nawiązywanie łączności z Bóstwem z pomocą intensywnych praktyk długotrwałego wielbienia jakiejś odpowiedniej formy Boga.
Traktaty takie jak "Bhagawata-Purana" (2.4.14) czy "Uddhawagita" (23.29) wykorzystują termin Ku-Jogin w odniesieniu do osób praktykujących sadhanę niewłaściwie.
Więcej o laja jodze, medytacji i nauce o ćakramach dowiesz się na warsztatach duchowych
© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: ezoteryka-magia-okultyzm.blogspot.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz