poniedziałek, 9 lutego 2015

Sen, sny i śnienie - marzenia senne

SEN - SNY I ŚNIENIE - Jak pracują Dobre Wróżki


Najstarsze religie i wierzenia bardzo często porównywały stan snu do śmierci. W mitologii greckiej Hypnos bóg snu był bliźniaczym bratem Tanatosa – boga śmierci a za patrona marzeń sennych uważamy skrzydlatego syna Hypnosa – Morfeusza. W Biblii znajdujemy też wiele opisów snów i to, jak bardzo byli cenieni ci, którzy potrafili sny interpretować i tłumaczyć. Jednym z Patriarchów zajmujących się tłumaczeniem i wyjaśnianiem snów był Józef syn Jakuba i Racheli, którego sława dotarła aż na dwór egipski, do tronu faraona. Ważne Boskie przykazania i nauki były przekazywane w proroczych snach, które opisane są jako proroctwa w „Księdze Dawida”. Do pierwszych interpretatorów snów zaliczamy starożytnych Babilończyków, Asyryjczyków, Egipcjan i Greków. Wielcy filozofowie i myśliciele jak na przykład Platon, Sokrates, Arystoteles, czy też wielcy biblijni patriarchowie, wielu innych starotestamentowych proroków wielką uwagę przykładało do snów uważając, iż sny przedstawiają życie ludzkiej duszy. Sny stanowiły i stanowią wielką inspirację dla artystów: muzyków, malarz, poetów, pisarzy, uczonych, którzy dzięki nim i inspiracjom w nich zawartych dokonali wielu wynalazków i odkryć! Warto więc tej dziedzinie naszego życia nieco się przyjrzeć.

Wyraz „SEN” jest wieloznaczny, a jego podstawowe znaczenie to spanie, czyli stan wypoczynku organizmu, z zanikiem świadomości oraz zwolnieniem czynności narządów wewnętrznych i procesów przemiany materii. Drugie znaczenie dotyczy tego, co się śni człowiekowi śpiącemu, a dotyczy ściśle tego, co „widzimy” w czasie spania, nazywając to zjawisko „marzeniem sennym”. Sen – to stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego, cyklicznie pojawiający się i przemijający w rytmie okołodobowym, podczas którego następuje niekiedy całkowite zniesienie świadomości (bezruch) i sen świadomy, kiedy to mamy świadomość śnienia. Stan w którym zapadamy w sen na skutek działania czynników zewnętrznych (farmakologicznych) nazywamy śpiączką.

Najbardziej znanym przedstawicielem psychologii badania zjawiska śnienia jest Zygmunt Freud, który podaje we wstępie do psychoanalizy przedstawia własne poglądy na symbolikę snu oraz metodę dotarcia do zrozumienia jego treści. Przyjmując, że w życiu człowieka dominującą rolę odgrywa popęd seksualny, Freud założył, że niemal wszystkie sny wyrażają życzenia seksualne, mające charakter perwersyjny, które pod wpływem działania norm społecznych zostały wyparte ze świadomości.

Kolejny wybitny psychoanalityk, Alfred Adler, w swych pismach dowodzi i podkreśla ważność nastroju oraz funkcji kompensacyjnej niektórych snów, jakich treść wyraża zaspokojenie właśnie tego dążenia. Z jednokierunkowością Freuda zerwał także jego były współpracownik, Carl Gustav Jung, kolejny znany psychoanalityk, i wprowadził pewną elastyczność do interpretacji snów, uznając ważność obu popędów zarówno seksualnego jak i samozachowawczego, lecz uważał także, że każdy problem życiowy może znaleźć swoje odbicie w treści snu. Swą metodę interpretacyjną nazwał „konstruktywną” w przeciwieństwie do metody Freuda, który określił jako reduktywną.

Wielką zasługą Freuda jest wskazanie na znaczenie popędu seksualnego w życiu człowieka, to jednak w hipotezie swojej, którą słusznie nazwano panseksualizmem, doszedł do paradoksu twierdząc, że wszystkie dziedziny kultury, a więc religia, sztuka, nauka, etyka, powstały w wyniku nie zaspokojonych życzeń seksualnych jako wartości zastępcze. Zgodnie ze swoim zasadniczym założeniem Freud widzi w obrazach sennych niemal same symbole seksualne. Spośród około 160 symboli podanych w jego pracy, aż 150 ma nie tylko znaczenie wyłącznie seksualne, ale prawie wszystkie z nich są wręcz zamaskowanymi obrazami genitaliów. Tylko reszta symboli, a więc 10, ma charakter inny (związany ze śmiercią).

Czym jest marzenie senne?


To pytanie zadawało sobie wielu uczonych, Freud uznał, że trudno to określić jednym zdaniem, nie próbował nawet zdefiniować tego pojęcia, chciał on tylko podkreślić istotne cechy marzenia sennego, które można wykazać jako wspólne wszystkim marzeniom. A więc jedną z nich jest to, że występują one w czasie snu. Widoczne jest, że marzenie senne jest wyrazem duchowego życia w czasie trwania snu, które posiada pewne podobieństwo do życia na jawie, lecz zatem znacznie się od niego różni (teorię taką wprowadził już Arystoteles).

Dobowe zapotrzebowanie na sen jest cechą indywidualną i często zmienia się w poszczególnych fazach życia człowieka. Długość snu zależy od wieku człowieka: u noworodka jest to około 18 godzin dziennie, a w kolejnych latach życia dziecko śpi coraz mniej. Noworodek i małe dziecko śpią kilka razy w ciągu doby, podczas gdy u osoby dorosłej sen odbywa się w jednej większej części doby – zazwyczaj w nocy. Przeprowadzone w Kalifornii badania w których wzięło udział ponad 1 milion osób wykazały, że większość dorosłych osób śpi 8-9 godzin na dobę. Następną grupą osób jest duża część populacji, która śpi od 7-8 godzin w ciągu doby, a kolejna grupa to ludzie śpiący 10-12 godzin. W czasie całego swojego życia człowiek przesypia około 20 lat!

Rytm zapadania w sen jest zazwyczaj regulowany poprzez natężenie światła, bodźce społeczne oraz proces cywilizacyjny w którym jesteśmy i żyjemy. W eksperymentach, polegających na całkowitym odizolowaniu ludzi w pokojach bez okien, zegarów, telewizji, radia i telefonów, kiedy sami mogli sobie wybierać moment zasypiania i wstawania, większość badanych funkcjonowała w rytmie trzydziestu kilku godzin. Znaczy to, że normalnym rytmem SNU i CZUWANIA jest rytm dłuższy niż dobowy 24 godzinny.

Długość snu u zwierząt znacznie się różni, niż długość snu u człowieka. Żyrafa śpi 2 godziny na dobę, a nietoperz śpi aż 20 godzin na dobę. Niektóre zwierzęta takie jak: pingwiny, foki czy delfiny śpią w taki sposób, że wtedy gdy jedna półkula mózgowa śpi, to druga czuwa i proces ten przebiega na zmianę. Kiedy odpoczywa jedna z półkul mózgowych, to objawia się to tym, że oko przynależne do tej półkuli mózgowej jest zamknięte. Foki śpią pod wodą w ten sposób, żeby wynurzać się w celu zaczerpnięcia powietrza. Podobnym do snu stanem jest sen zimowy (hibernacja) i sen letni (estywacja). Wiele zwierząt przesypia niekorzystną porę roku zapadając w sen zimowy w celu oszczędzania energii lub sen letni w czasie suszy.

Sen dzieli się na dwie fazy (fazy snu):

NREM - Sen, w którego fazie wolno poruszamy gałkami ocznymi tak zwany NREM (non-rapid eye movement); sen głęboki, sen wolnofalowy. Jest to tak zwane wejście w fazę snu kiedy pojawiają się fale Delta aktywności elektrycznej mózgu i ze względu na ich intensywność faza ta dzieli się na 3 stadia.

REM - Sen, w którego fazie szybko poruszamy gałkami ocznymi tak zwany REM (rapid eye movement); sen płytki, sen paradoksalny. W tej fazie snu najczęściej śnimy i jest to sen, w którym występują marzenia senne. Następuje też całkowite rozluźnienie mięśni i śpiący nie porusza się.

Każdy sen zaczyna się fazą NREM, która trwa od 1 godziny do ok. 2 godzin, po czym wchodzimy w fazę snu REM trwającą ok. 15 minut. Osoby dorosłe potrafią ten cykl powtarzać 4-5 razy w zależności od długości naszego snu, gdzie wraz z długością snu spada udział najgłębszego stadium snu wolnofalowego o największej aktywności fal DELTA. Wtedy też wzrasta czas trwania fazy REM, która trwa zazwyczaj ok. 40 minut i dzieje się to pod koniec nocy. Przebudzenie w fazie REM gwarantuje nam to iż pamiętamy to, co nam się śniło.

Jedną z głównych przyczyn bezsenności, (która jest często objawem nerwicy lub depresji), na którą cierpią niektórzy ludzie jest bardzo krótki czas, albo zupełny brak fazy snu wolnofalowego, który jest najgłębszym stadium snu.

W czasie snu zmienia się też częstotliwość przeplywania fal mózgowych. Zanikają szybsze rytmy beta i alfa, pojawiają się wolniejsze rytmy theta i delta. Badania osób zajmujących się badaniami nad snem udowadniają, że wykorzystanie niektórych rejonów mózgu jest znacznie większe podczas snu niż podczas czuwania. Sen umożliwia nam też regenerację organizmu, a szczególnie naszego układu nerwowego, na który wpływa bardzo korzystnie, aczkolwiek ewolucyjna rola snu w fizjologii nie jest dokładnie znana.

Sen jest niezbędny do życia i prawidłowego przebiegu procesów psychicznych. Już jedna nieprzespana noc obniża sprawność psychofizyczną. Brak snu przez dłuższy czas powoduje szereg negatywnych efektów psychicznych i fizjologicznych.

Zdrowy Sen zapewnia nam:
  • Oszczędność energii, ponieważ podczas snu spada temperatura ciała
  • Prawidłową gospodarkę hormonami
  • Regenerację i konsolidację pamięci
  • Stymuluje neurony, które nie były dostatecznie stymulowane podczas czuwania aby zapobiec zanikaniu nerwów, gdyż nieużywane narządy mają tendencję do zanikania.
  • Zaniknięcie aktywności neuronów w rejonie miejsca sinawego, co zapobiega zmianie wrażliwości, bo stymulowany narząd podwyższa swój próg wrażliwości.
Niedobór snu powoduje:
  • Zaburzenia nastroju
  • Utrudnione skupienie uwagi, dekoncentrację
  • Spowolnienie reakcji
  • Upośledzenie aktywności układu immunologicznego – zaburzenia w liczbie białych krwinek, upośledzenie aktywności limfocytów w tym cytotoksycznych typu natural killer, które normalnie zwalczają nieprawidłowe komórki: zarażone wirusem lub zmienione nowotworowo.
  • Brak snu powoduje zaburzenia w części mózgu odpowiedzialnej za tworzenie nowych komórek
Długotrwała, trwająca około tygodnia deprywacja, czyli pozbawienie się snu lub doprowadzenie do zaburzeń fazy REM (co następuje bardzo często przy alkoholizmie, narkomanii, czy też nałogowym nikotynizmie) może doprowadzić do stanów paranoidalnych, stanów zbliżonych do psychozy, halucynacji (osoba może widzieć białe myszki, ogień, wodę etc). Kiedy deprywacja przedłuża się, może doprowadzić nawet do śmierci! Deprywacja snu bywa wykorzystywana jako pewien rodzaj tortur i wykorzystywana była przez KGB, japońskie wojska w czasie II wojny światowej i armię brytyjską w walce z IRA, kiedy to nie pozwalano więźniom spać nieustannie ich przesłuchując.

Rodzaje zaburzeń snu i ich charakterystyka


Szybki pęd ku cywilizacji i znaczne zanieczyszczenie środowiska przyczyniły się do tego iż coraz więcej osób cierpi na zaburzenia snu. Ponad 1/3 populacji ma problemy ze snem i często próbuje je rozwiązać tym, że zażywa tabletki nasenne, a tylko znikoma część ludzi dotkniętych tym problemem próbuje szukać pomocy lekarskiej. Zaburzenie snu polegają na trudnościach w zasypianiu, częstym budzeniu się po krótkim czasie oraz niemożności ponownego zaśnięcia jeśli się już raz został sen przerwany. Przyczyną takiego stanu mogą być zaburzenia chorobowe, a często też bywa to choroba psychiczna. Najczęstszą jednak przyczyną bezsenności jest nerwica lub też zażywanie tabletek nasennych.

RODZAJE ZABURZEŃ SNU

Insomnia (bezsenność)

Najbardziej powszechna dolegliwość. Przyczyną nie możności zaśnięcia mogą być codzienne stresy oraz zdarzenia powodujące ogólny niepokój i napięcie, przewlekły ból, zespół bezdechu (Sleep Apnea Syndrome), działanie alkoholu lub narkotyków, infekcje, naturalny proces starzenia się.

(Sleep Apnea Syndrome) SAS polega na tym, że w czasie snu następuje przerwa w oddychaniu nawet do kilkudziesięciu sekund. Osoby cierpiące na tę przypadłość, nie są świadome swojej dolegliwości, ale jakość snu jest bardzo słaba. Przerwy w oddychaniu mogą być bardzo niebezpieczne, głównie ze względu na obniżenie ilości tlenu we krwi sięgające nawet 80 procent. Początek tej choroby objawia się około 20 roku życia i stopniowo się rozwija, pierwszymi objawami jej jest pozornie nieszkodliwe chrapanie.
  • Choroba powoduje: obniżenie sprawności fizycznej i intelektualnej, w takim stopniu, że w codziennym życiu pojawiają się coraz częstsze problemy z osiągnięciem normalnej, przeciętnej wydajności.
Hipersomnia (nadmierna senność)

Objawia się nadmierną skłonnością do zasypiania w ciągu dnia, lub zbyt długim czasem snu. Przyczynami wywołującymi tę chorobę są:
  • narkolepsja - polega na napadach krótkotrwałego snu, poprzedzonego zmęczeniem i znużeniem i mogą występować kilkakrotnie w ciągu dnia w najmniej oczekiwanych momentach. Choroba powoduje niemożność normalnego funkcjonowania, ciągłe napady niemożliwej do opanowania senności, często prowadzącej do wypadków.
  • zespół bezdechu - efekt działania niektórych leków
Parasomnia – nieprzewidywalne i często gwałtowne zachowania podczas snu do których należą:
  • Nightmare Disorder (zakłócenie snu koszmarami sennymi) – schorzenie mające ścisły związek z marzeniami sennymi, które są na granicy horroru i powodują przerażenie i lęk, ale zazwyczaj nie wymagają specjalistycznego leczenia.
  • Sleep Terror Disorder (zaburzenia lękowe) – schorzenie polegające na nagłym pobudzeniu organizmu objawiającym się nocnym płaczem lub silnym lękiem podczas śnienia.
  • Somnambulizm (sennowłództwo) – schorzenie zwane lunatyzmem, kiedy osoba w czasie najgłębszego snu, potrafi samodzielnie wyjść z łóżka i odbyć podróż po domu, a często też i po okolicy i często się to może skończyć tragicznym wypadkiem.

Zaburzenia snu i czuwania – brak snu


Wiąże się to z problemem właściwego zagospodarowania czasu pracy i odpoczynku. Od prawidłowości naszego snu zależą nasze możliwości i to, zdołamy w naszym życiu osiągnąć. Aby pozbyć się wielu problemów ze snem, należy zmienić tryb życia, uregulować czas zajęć, odpoczynku oraz snu. W przypadkach trudniejszych należy zwrócić się po pomoc do specjalisty, który ułatwi zdiagnozowanie problemu. Używanie długi czas i w nadmiernej ilości środków farmaceutycznych jest niebezpieczne!

Higiena snu

  • Wykonaj kilka ćwiczeń,
  • Zwracaj uwagę na leki, które zażywasz. W przypadku wątpliwości poproś lekarza lub farmaceutę o poradę,
  • Zmniejsz spożycie używek późnym popołudniem,
  • Unikaj długich drzemek po południu,
  • Unikaj sytuacji stresowych. Naucz się radzić sobie ze stresem.
  • Unikaj intensywnej aktywności, takiej jak uprawianie sportu lub długotrwały wysiłek intelektualny,
  • Unikaj zbyt ciężkich oraz zbyt lekkich posiłków. Nie pij dużych ilości płynów, bo będziesz musiał wstać w środku nocy,
  • Słuchaj swojego wewnętrznego zegara, idąc spać i wstając o określonej porze.
  • Śpij w bezpiecznym, wygodnym, cichym i odprężającym miejscu,
  • Odseparuj się od zewnętrznych bodźców (hałas i światło),
  • Wywietrz i nawilż swoją sypialnię. Utrzymuj temperaturę między 16 a 18°C,
  • Ukryj wszystkie tarcze zegarów. Świadomość utraconego czasu, w trakcie którego powinieneś spać jest szczególnie stresująca,
  • Utrzymuj swoją pościel w dobrym stanie.
  • Twoje łóżko służy do spania, a nie czytania, oglądania telewizji czy spożywania posiłków. Cokolwiek robisz, nie pracuj i nie płać swoich rachunków w łóżku!
  • Jeśli nie możesz zasnąć, wstań. Zrób coś wyciszającego i relaksującego, na przykład poczytaj książkę. Poczekaj na następny cykl snu i wróć do łóżka.
  • Jeżeli się obudziłeś/łaś, wstań z łóżka. Powtórne zaśnięcie może spowodować, że zostaniesz gwałtownie obudzony w środku cyklu.
cdn...
Zapraszamy na warsztaty rozwoju duchowego


© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: ezoteryka-magia-okultyzm.blogspot.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz