niedziela, 10 stycznia 2021

Patroni Miłości i Pomocni Święci Orędownicy

Opiekunowie do których warto zwrócić się z prośbą o wsparcie i pomoc

Andrzej Apostoł (świętujemy 30 listopada - tzw. Andrzejki)

Patron wróżb, hucznych zabaw i dziewcząt szukających męża. Opiekun niezamężnych kobiet. Patron związków narzeczeńskich i małżeńskich. Opiekun podróżujących, rybaków, rycerzy, woziwodów, rzeźników. Ten orędownik zakochanych wspomaga w sprawach matrymonialnych i wypraszaniu potomstwa. W Polsce wciąż cieszy się dużą popularnością, gdyż zwyczaj wróżb andrzejkowych tzw. "Andrzejki" pochodzą z jego kultu. W wigilię św. Andrzeja dziewczęta leją roztopiony wosk przez ucho klucza na wodę i zgadują z figur, jakie się tworzą, która z nich jako pierwsza będzie miała wesele i jak będzie wyglądał wybranek. Wróżb andrzejkowych jest o wiele więcej, gdyż szczególnie dziewczętami opiekuje się Św. Andrzej.

Antoni z Padwy - 17 czerwiec

Dobrze Go wzywać, jeżeli coś zgubimy, albo schowamy gdzieś i zapomnimy gdzie. Gdy chcemy wyjednać wsparcie dla dzieci i bliskich osób. Pomaga odnaleźć zagubione serce i miłość. Jest patronem chorych na syfilis i domów publicznych i dba, aby w nich nie brakowało interesantów. Jeśli utraciliśmy coś, za czym tęsknimy - prośmy Antoniego o przywrócenie tego wszystkiego. Święty Antoni jest patronem żniw, par narzeczeńskich, sierot i dzieci oraz więźniów. Prosimy Go o pomoc nie tylko wtedy gdy zgubi się jakaś materialna rzecz, ale przede wszystkim wtedy, gdy zgubimy wiarę, sens w życiu i nadzieję. Święty Antoni jest też patronem górników, tak jak Święta Barbara czy Święta Kinga - niezwykle wrażliwa na ból strapionych.


Barbara - 4 grudzień


Święta Barbara jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy górników, hutników, flisaków, marynarzy, rybaków, żołnierzy, kamieniarzy, ludwisarzy, więźniów i wielu innych. Należy wzywać jej opieki podczas burzy i pożarów. Jest patronką Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.


Dorota - 6 luty

Opiekunka młodych małżeństw. Dba o uczucia i potrzeby małżonków, strzeże małżeńskiej wierności i nie pozwala na zdrady. Pilnuje i wspiera, by wytrwać w związku do końca. Opiekuje się ogrodnikami, botanikami i górnikami. Atrybutami Świętej Doroty są: anioł, trzy jabłka i trzy róże, a także korona, krzyż, lilia, miecz, palma męczeństwa. Św. Dorota przedstawiana jest w stroju królewskim z koroną na głowie, czasami wśród chórów anielskich.

Ekspedyt - 19 kwiecień

Patron spraw pilnych i nie cierpiących zwłoki oraz tego, co musi zostać natychmiast zrobione. Pomaga wybrać dobry termin na ślub. Jest patronem żeglarzy, handlowców, studentów i egzaminatorów. Pomaga w poszukiwaniach zgub, łagodzi spory i waśnie. Pomocy udziela gdy jest burza, zaraza, pożar lub powódź, gdy mamy ciężkie sprawy lub procesy. Nawraca grzeszników łagodzi cierpienia. W sprawach beznadziejnych wzywamy Świętego Ekspedyta - Świętego XI godziny - tego, który wysłuchuje tych, którzy w ostatniej godzinie Go wzywają i proszą o wstawiennictwo.


Erazm zwany Elmo - 2 czerwiec


Patron marynarzy i tego, co jest elektryczne. Wyładowania na masztach statków odczytywano jako znak jego opieki i nazwano je "ogniami Świętego Elma". Opiekuje się tokarzami oraz patronuje miłości od pierwszego wejrzenia i tego co "iskrzy" między kochankami. Pomaga w chorobach żołądka i jelit, bólach brzucha, opiekuje się chorymi podczas podróży morskiej. Wspiera rodzące kobiety i chroni przed zarazą.


Juda Tadeusz - 28 październik

Patron spraw niemożliwych do załatwienia. Przychodzi na pomoc w najtrudniejszych okolicznościach życia – nawet wówczas gdy wszelka pomoc wydaje się niemożliwa. Jest też orędownikiem życia małżeńskiego oraz rodzinnego. Wspiera tych, którzy proszą o uzdrowienie relacji z bliską osobą, odnowienie więzi miłości, ocalenie rozpadającego się małżeństwa. 

Tadeusz Juda jest patronem bezpłodnych małżeństw, cierpiących z powodu braku potomstwa par. Wspiera rodziców w tym, by potomstwo ich przyszło na świat. Patron osób chorych, szpitali i pracowników służby zdrowia. Święty Tadeusz Juda czuwa nad pomyślnym przebiegiem operacji i pomaga lekarzom w stawianiu diagnozy.

Jest symbolem nadziei, dodaje wiary i chroni od wszelkich złych myśli. Pomaga tym, którzy doświadczyli wielu krzywd i nieszczęść, zostali oszukani i niesprawiedliwie osądzeni. Jest orędownikiem w zniewagach, uciskach i smutkach. Wstawia się za nami w najcięższych pokusach oraz w najbardziej zakorzenionych i zniewalających złych nałogach. Patronuje strażakom by nie dosięgnęła ich śmierć w płomieniach i tym, którzy pracują w zawodach podwyższonego ryzyka.  

Katarzyna Aleksandryjska - (świętujemy noc 24/25 listopada - tzw. Katarzynki)


Patronka cnotliwych mężczyzn. Znana w dawnych wierzeniach jako Minewra. Opiekuje się poszukującymi miłości i udanego związku mężczyznami. Katarzynki - czyli wróżby dla mężczyzn - były świętem mężczyzn. Powołując imię tej Świętej - mężczyźni prosili o wskazanie właściwej żony. 


Krzysztof - 25 lipiec

Patron kierowców i podróżnych. Pomaga zachować bezpieczeństwo podczas podróżowania. Jest też patronem kolejarzy, rycerzy, poszukiwaczy skarbów i żeglarzy, mostów, miast położonych nad rzekami, przewoźników, flisaków, biegaczy i żeglarzy, podróżników i pielgrzymów, jest również patronem dobrej śmierci.

MODLITWA KIEROWCÓW: Boże daj mi pewną rękę i bystre oko, abym nikomu nie wyrządził żadnej szkody. Nie pozwól Dawco życia bym stał się przyczyną śmierci lub kalectwa, a także zachowaj od nieszczęścia i wypadku. Pohamuj pokusę nadmiernej szybkości. Oby piękno stworzonego przez Ciebie świata i radości Twej łaski towarzyszyły mi na zawsze. Amen.

Mikołaj z Miry - (Mira położona w dzisiejszej Turcji)


Jest patronem uczonych i studentów, pielgrzymów oraz panien szukających miłości w życiu. Wzywamy go, jeżeli życie zaczyna zmierzać w kierunku wymykającym się z pod kontroli i jeżeli czujesz, że zdarzy się jakiś życiowy kataklizm.


Monika z Hippony


Jeśli małżeństwo nie jest drogą usłaną różami, jeśli dzieci dają się we znaki. Jeśli kolejny związek okazuje się całkowitą porażką i ciągle masz straty, to porozmawiaj z Moniką, bo ona doskonale wie, co przeżywasz i pomoże Ci radzić sobie z płcią przeciwną i dziećmi. 


Rita, Ryta z Cascii (Włochy) - 22 maj


Patronka spraw trudnych i beznadziejnych, takich z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Wstawia się za kobietami, matkami. Wspiera studentów przy zdawaniu egzaminów. Jej symbolem jest róża - radość i cierpienie. Płatki róż przynoszą ukojenie w chorobie, kolce ukazują cierpienie.


Walenty - 14 luty Walentynki


Patron osób chorych psychicznie, opętanych, niepełnosprawnych umysłowo oraz zakochanych. Opiekuje się chorymi na epilepsję i choroby nerwowe.


Zapraszamy na warsztaty rozwoju duchowego

© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: ezoteryka-magia-okultyzm.blogspot.com 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza