Pokazywanie postów oznaczonych etykietą serce. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą serce. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 1 lipca 2019

Ośrodek serca - Anahata ćakram

Anahata Ćakram - Lotos Serca


Krąg Serca tworzą ludzie osadzeni w żywiole wiatru, powietrza, a jest to jakość mocno powiązana z ćwiczeniem mistrzostwa, oddechu, często zaabsorbowana osiągnięciem cudu lewitacji, gdyż zdolność ta przynależy do sfery ducha powietrznego. Czwarty Kwiat Lotosu zwany Ośrodkiem Serca liczy dwanaście płatków powiązanych z meridianami jak i ze znakami zodiaku, ezoteryczną, wedyjską astrologią, a jego centralnym, ożywczym dźwiękiem, wibracją dającą falę, czy nastrój ludzi Serca jest sylaba Yam, wymawiana z wibrującym, unosowionym dźwiękiem „M” na końcu, jak zawsze w mantramach sylabicznych zakończonych tym specyficznym dźwiękiem. Krąg Serca wyznacza dwanaście etapów rozwoju i budzenia się Duszy, Jaźni (Atmana), a jest to czas dwunastu wcieleń, w jakich osoba zdeterminowana rozpoczyna poszukiwania i stopniowo staje się z powrotem istotą anielską, duchową, boską. Oświecenie na linii Serca to dwanaście gruntownych przemian wtajemniczających, a także jowiszowy cykl dwunastu lat podstawowej, nauki, praktyki i służby pod opieką starszego brata ludzkości, jakim jest doświadczony Mistrz, Śri Guruh, święty przewodnik duchowy! Ścieżka Serca to zawsze Ścieżka z Przewodnikiem, z Mistrzem Duchowym, bez którego nie jest możliwe głębsze wtajemniczenie Duszy, Przebudzenie Âtmana, zjednoczenie z Duszą Wszechświata.

Ścieżka Rshi (Rishi, Ryszi) czy Sufi opisywana jest w kategoriach symboliki Lotosu Serca o dwunastu płatkach kwiatu i tyleż stopniach czy etapach realnego Wtajemniczenia. Numerologiczna wibracja liczby 12 jest wibracją symboliczną Serca, które zawsze jest otwarte dla innych i stabilne w cnotach, które dobierane są właściwie Trójkami, podobnie jak Święte Trójce Bóstw i Bogiń Nieba w panteonach wielu istniejących religii i szkół duchowych! Rozwój Lotosu Serca kojarzy się szczególnie z Radźa Jogą (Raaya Yoga), Laja Jogą oraz z Sufi Tariqat, czyli z suficką drogą duchowego rozwoju, realizacji i oświecenia! Powiada się od starożytności, że ludzie serca stanowią szczyt piramidki opartej na trójkątach w każdym społeczeństwie, stanowiąc w ten sposób około 1/16 społeczności, co daje w skali planety, licząc od 6,3 mld ogółu ludzkości, jakieś 390-400 mln ludzi rozrzuconych po całym świecie. Ludzie serca są zwykle zaangażowani w rozmaite duchowe wspólnoty, ruchy i organizacje, pracując dla dobra innych w odpowiednich klasach wewnętrznego wtajemniczenia. Serce jest prawdziwym naczyniem Wielkiego Wtajemniczenia Duszy. Znaki zodiaku czy domy w astrologii ezoterycznej słusznie kojarzone są z kolejnymi płatkami Lotosu Serca!

środa, 7 marca 2018

Rozwoj duchowy - imiona Boga, atman, karman i serce

Imiona Boga, atman, rozwój duchowy, serce i karman 





Wielu ludzi na świecie myśli i głosi, że Bóg (Brahman, Śiva, Elohim, Allah) jest bezwarunkową Miłością (Prema, Agape). Jakże się mylą, ponieważ Bóg nie jest tylko miłością, ale jest też tym, który za dobro wynagradza, a za złe uczynki dotkliwie nieraz karze. Bóg ma dziesięć tysięcy takich przymiotów jak miłość, ale sama miłość nie jest Bogiem, tylko jego marną karykaturą, bo to zaledwie - mówiąc obrazowo 1/10000 z tego czym naprawdę w swych właściwościach i energiach Bóg jest. Kto Bogu przypisuje tylko jedną cechę - Miłość - nie ma o Nim tak naprawdę zielonego pojęcia.

Ludzie z ograniczoną świadomością nie chcą słyszeć o 10 tysiącach przymiotów Boga i w ten sposób powodują totalne skrzywienie percepcji i rozumienia Boga poprzez pryzmat jednej właściwości, którą określają jako "miłość". W tym wypadku jest to dość fanatyczne skrzywienie bhaktystyczne (wielbicielskie), niezależnie od religii, występujące jako oznaka degeneracji duchowości i mistyki w ciemnym okresie istnienia świata ludzi tak zwanej Kali Judze. Popularne praktyki kontemplacji i recytacji 108, 300 lub 1008 Imion Boga, pokazują najważniejsze aspekty rozwoju duchowego dla ludzkości. Jakże niewiele mają ludzie z Boga, jeśli rozwinęli znacząco kilkanaście czy kilkadziesiąt boskich przymiotów, aspektów, cech i właściwości i nie chcą słyszeć o innych. 

poniedziałek, 9 stycznia 2017

Siedem lotosów - ścieżka uczniostwa

Ścieżka Uczniostwa Siedmiu Lotosów



Ośrodki energii zwane czakramami, a właściwie, bardziej poprawnie mówiąc to: Ćakramy, są tematem wielkiego zainteresowania wśród wszystkich ludzi, którzy wznoszą się w swej subtelności w wyższy, niematerialny wymiar postrzegania rzeczywistości, w subtelne sfery duchowe, mistyczne. Nie ma zaawansowanych poziomów samorozwoju bez pracy z ćakramami, bez pracy z 7, 9 lub 12-toma podstawowymi ośrodkami świadomości w ludzkim, subtelnym ciele. Ćakramy przynależą do subtelnej rzeczywistości, w której co bardziej światli ludzie doświadczają śnienia, wizji, eksterioryzacji czy doświadczeń związanych ze śmiercią kliniczną. Powłoka zwana eteryczną, witalną czy lingamiczną jako swe główne organy posiada właśnie ćakramy, a szczególnie siedem z nich, począwszy od dołu tułowia, aż po szczyt głowy i obszar ponad głową, położone w środkowej linii wyprostowanego tułowia, stanowią najważniejsze organy Psyche, Duszy czy Jaźni każdej ludzkiej, a także zwierzęcej istoty, która oddycha i porusza się. 

niedziela, 6 listopada 2016

Przezwyciężanie samotności - choroby XXI wieku













Już od wielu lat tysiące ludzi, we współczesnym świecie zastanawia się jak przezwyciężyć silne poczucie wyobcowania, osamotnienia czy izolacji. Jak pokonać samotność, otworzyć Serce, aby znaleźć nowych Przyjaciół, a także nową Miłość w Życiu. Samotność ma jednak wiele przyczyn i trzeba dobrze rozeznać, jakie one są w życiu każdego człowieka z osobna, gdyż od tego, co jest powodem samotności zależy dobranie skutecznych metod jej przezwyciężania. Najczęściej przyczyną samotności i wyobcowania w życiu są rozmaite urazy, zawody i rozczarowania, jakie człowiek przeszedł. Jednak równie częstym powodem tego iż żyjemy samotnie są twórcze natchnienia, które artystycznym duszom nakazują wyłączenie się z życia towarzyskiego i miłosnych związków. Inspiracje duchowe, albo silne zaprogramowanie dogmatami religijnymi też bywa przyczyną patologicznej samotności w ludzkim życiu. Kompleksy z dzieciństwa, poczucie bezwartościowości i nie nadawania się do roli kobiety, mężczyzny czy matki lub ojca, także bywa przyczyną osamotnienia.

Bywa, że przyczyną samotności bywa jakaś uciążliwa dolegliwość, choroba czy też ułomność, której się wstydzimy. Najbardziej jednak sensacyjna jest samotność obarczona tak zwanymi klątwami nałożona przez osoby silne psychicznie i emocjonalnie, poczucie presji wpływu sił i istot obcych, które też zmuszają do izolacji od ludzi i świata. Osamotnienie często bywa przyczyną depresji, apatii oraz skłonności do prób samobójczych. Trzeba zrozumieć, że życiowa samotność, brak przyjaźni i miłości w życiu jest możliwa do przezwyciężenia, chociaż wymaga oprócz dobrej woli osoby osamotnionej także pewnego nakładu sił i środków, a nade wszystko własnego wysiłku w terapii, w pracy nad sobą dla dokonania przemiany niekorzystnych życiowych schematów i odnalezienia się wśród ludzi. Lęk przed byciem osobą oszukiwaną, wykorzystywaną często jest psychiczną przyczyną osamotnienia. Z tego powodu ludzie boją się nawiązywać nowe związki i przyjaźnie, jednak sam fakt istnienia tegoż lęku jest paradoksalnie siłą przyciągającą do nas to, czego się obawiamy, czyli osób nieodpowiednich.

Uleczenie duszy z silnych lęków powoduje, że wyłączamy mechanizmy ściągania pecha i wchodzenia w niewłaściwe i nieszczere relacje z innymi ludźmi, a rozpoznawanie niegodziwców pozwoli nam trzeźwo oceniać sytuację oraz wybierać dla tworzenia przyjaźni i związków miłości bardziej odpowiednie osoby, o dobrych cechach charakteru jak szczerość i wierność. Akceptowanie i tolerowanie innych ludzi, jakimi oni są oraz nie odrzucanie człowieka za to, co robi i czym jest, ale postawa dialogu o pozytywnej zmianie i przemianie raniących nas cech jego charakteru jest bardzo dobrą płaszczyzną do szukania porozumienia i tworzenia z ludźmi coraz lepszych, właściwych związków i relacji. Wielu ludziom trudno uwierzyć w możliwość zmiany życia na lepsze, czy znalezienia sobie nowych bliskich w miejsce tych, których utracili. Niektórzy też, jak osoby wychowane bez rodziny, albo w patologicznych, pijackich rodzinach, gdzie były dręczone czy gwałcone, nie wiedzą zupełnie, co to jest przyjaźń czy miłość i muszą tego po prostu zostać nauczone przez pokazanie twórczych, budujących, pozytywnych przykładów, a nasze terapie w grupach zajęciowych i rozmowy bardzo to ułatwiają i bardzo w tym procesie pomagają. Człowiek może być w życiu kochanym i szczęśliwym, człowiek ma prawo do miłości i przyjaźni i do tworzenia swojego życia w nowym duchu, jeśli życie dotychczasowe uległo rozkładowi. Zawsze jest czas i istnieją możliwości zbudowania nowych więzi międzyludzkich, więzi i relacji znacznie lepszych i piękniejszych niż te, które istniały dotychczas.

Bardzo ważne w przezwyciężaniu samotności bywa też usunięcie tego, czym odpychamy i ranimy innych. Wymaga to szczególnej terapii, aby inni akceptowali nas takimi, jacy jesteśmy, także z wadami, czasem fizycznymi, które rodzą nam stres o nasz wygląd, czy odrzucenie. Stres w obcowaniu z innymi ludźmi bywa niestety bardzo trudną przeszkodą do pokonania i jest wielkim wyzwaniem do zrealizowania. Człowiek nie musi sobie odmawiać ani prawa do miłości, ani też prawa do przyjaźni z powodu możliwego do pojawienia się stresu czy lęku w obcowaniu towarzyskim czy przyjacielskim z innymi ludźmi. Rozmaite fobie lękowe czy awersje doskonale się leczą, zarówno z pomocą ziół regulacyjnych i równoważących cały organizm jak i z pomocą procesów pogłębionej psychoanalizy, zrozumienia i racjonalizacji istniejących w ludziach bloków, zahamowań, strachów czy wstrętów. Oczywiście osoby bardzo silnie skrzywdzone poprzez gwałt czy przemoc muszą zwykle włożyć więcej pracy i zaangażowania w terapię niż osoby, które się tylko obraziły na cały świat z powodu jakiś niepowodzeń.

Istotną, wartą uwagi grupą osób samotnych jest istnienie ludzi o anielskiej naturze, ludzi uduchowionych, którzy z racji kompletnej inności psycho-fizycznej są jak gdyby nie z tego świata i trudno im stworzyć związki miłosne czy przyjacielskie z członkami zwyczajnej ludzkości, jednak tworzą je dobrze pomiędzy sobą, o ile odnajdą jakąś bliźniaczą, odmienną od ludzkości, naturę przeciwnej płci dla miłości czy wspólnotę anielskich dusz dla przyjaźni. Mówimy tutaj o stosunkowo dużej, 10-15% grupie całego społeczeństwa, chociaż jej węższy krąg to dokładnie 1/16 ludzkości. Ci ludzie anielscy, jak ich nazywa współczesna psychosynteza, szukają swego szczęścia i miejsca w klasztorach, górskich samotniach lub w hermetycznych grupach religijnych czy eko-społecznych, a szczęście odnajdują, gdy trafią na ludzi aniołów sobie podobnych. Można odnieść wrażenie, że są to anioły wcielone w ludzkie ciało i kierują się innymi wzniosłymi ideami o duchowym czy altruistycznym charakterze. Charaktery te są wychowane z naturalną odmiennością i widać to już od dzieciństwa, że nie należą do swojej rodziny, nie pasują do klasy, szkoły czy uczelni, a jeśli są artystami czy naukowcami to ich wzniosła i dalekosiężna myśl bywa zupełnie niezrozumiala przez ogół społeczeństwa. Przypominają naturę postaci takich, jak znany w kulturze europejskiej Święty Franciszek z Asyżu, żyjący i nauczający zupełnie na przekór ustalonemu establishmentowi oficjalnej religii!

Anielskim ludziom dla terapii przezwyciężania samotności zawsze radzimy poszukania jakiejś wzniosłej komuny, wspólnoty religijnej, w której będą się na pewno lepiej realizować, a i łatwiej znajdą pokrewne, bliskie dusze, z którymi stworzą miłość lub przyjaźń w swoim życiu. Większość ludzi cierpi jednak samotność z powodu urazów, frustracji, rozczarowań. Zawiedli się na ludziach i nie widzą się w związkach bliskich trzeciego stopnia. Grupy terapeutyczne podobnie jak i hermetyczne grupy ludzkiej awangardy, czyli małe mniejszościowe wspólnoty duchowo-religijne, kładą wielki nacisk na terapię relacji i związków międzyludzkich, na usunięcie i przetworzenie tego, co uniemożliwia człowiekowi znajdowanie przyjaźni czy szczęśliwej miłości. Dłuższe uczestnictwo w grupie terapeutycznej może pomóc Ci przełamać pierwsze lody i nauczyć się wcale niełatwej sztuki tworzenia międzyludzkich, czystych i dobrych więzi, inicjowania i podtrzymywania przyjaźni. Jest to szczególnie ważne też dla osób z defektem schizofrenicznym, które bardzo trudno socjalizują i źle funkcjonują wśród ludzi, aby oswoić się z możliwością obcowania z ludźmi i powrotu z „psychotycznego wygnania” i izolacji. Grupy psychosyntezy i twórczej psychoedukacji zapraszają wszystkich zainteresowanych do swych ośrodków na zajęcia, treningi i wczasy, a pamiętajmy, że każde życie można zmienić na lepsze!
Zapraszamy na warsztaty rozwoju duchowego


© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: ezoteryka-magia-okultyzm.blogspot.com

czwartek, 5 lutego 2015

Kamasutra - księga miłości i życia seksualnego

Księga Miłości - KAMASUTRA - magiczna Sztuka Życia seksualnego 




Kama-Sutra to Księga Miłości poruszająca wszelkie aspekty Sztuki Amora, Erotyki. Kama to bóstwo z łukiem i miłosnymi strzałami, pierwowzór dla indoeuropejskich form anielskich takich jak Eros czy Amor. Kama (Kaama) to w kulturze Indii zarówno intymna miłość, jak i Eros, Amor - anioł miłości, seksu oraz zakochania. Ka oraz Ama(s) to narzędzie wedle słów źródłowych narzędzie oczyszczania czującej duszy ze wszelkich trucizn. I rzeczywiście MIŁOŚĆ ma moc usuwania wszelkiego złego. Każdy zdrowy człowiek chce uczynić swój MIŁOSNY ZWIĄZEK erotyczny w pełni satysfakcjonującym, chce znaleźć maksimum rozkoszy i spełnienia w pożyciu płciowym, w intymnym obcowaniu. Kamasutra oferuje ci mistyczne pogłębienie rozumienia i doświadczania obszaru seksualności.


Kamasutra to traktat o miłości i życiu erotycznym pisany tysiące lat temu, który jednak dowodzi, że zasadnicze ludzkie potrzeby ciągle w intymnej sferze są takie same, a edukacja w dziedzinie erotyzmu zawsze jest potrzebna. Skupiamy się na uwypukleniu tego co w Kamasutrze jest wartością uniwersalną, a nie na kontekście historycznym, z odniesieniami do systemu arystokratyczno - kastowego czy królewskich haremów tamtych epok. Kamasutrę można i należy czytać z perspektywy współczesnego człowieka, jego potrzeb miłosno - erotycznych, które nie uległy atrofii ani zanikowi we współczesnym świecie, a wręcz przeciwnie. Można i potrzeba adaptować pewne zjawiska do warunków współczesnej kultury i jej wymogów czy zwyczajów. Tym bardziej, że Kamasutra to dzieło na którym opierała się i opiera w całej historii Indii i wielu innych krajów domowa edukacja miłosno -seksulna.

wtorek, 5 listopada 2013

LAJA JOGA KUNDALINI


Ćakramy - Laja Joga



Lajajoga (ang. Laya Yoga) – wedyjski system praktyki jogi oparty na rozwijaniu tak ćakr oraz budzeniu energii kundalini. Laja oznacza pochłanianie, roztapianie lub rozpuszczanie wszelkich uciążliwości i negatywności, uwalnianie od przeszkód i trudności poprzez rozpuszczanie karmana oraz spalanie zalążków przyczyn. Często zwana jogą medytacyjnego wchłonięcia lub jogą zaabsorbowania, pochłonięcia niższej natury przez wyższe boskie siły duchowe. Można powiedzieć, że termin lajajoga używany jest w dwóch znaczeniach. W jednym jest to każda szczególna metoda praktyki czy nawet pojedyncze ćwiczenie, które rozpuszcza uwarunkowania umysłu czy przyczyny cierpienia. W drugim jest to wszechstronny i uporządkowany system inicjacyjny tyczący wyzwolenia z uwarunkowań metodami pochłaniania i rozpuszczania. Lajajoga może być praktykowana zarówno jako system tantryczny jak i jako system wedyjski, odpowiednio "Tantrika lajajoga" lub "Waidika lajajoga". 

Stan laja jako wyższy cel duchowy lajajogi określa się jako wejście pojedynczej duszy (atmana) do Absolutu czy Wszechducha, zjednoczenie z Bogiem. Laja to wejście w Boga, wstąpienie w świadomość Boga, stopienie się z Najwyższą Świadomością, z Wszechduchem. Termin laja jako końcowy stan świadomości czy etap realizacji duchowej utożsamiany jest z czwartym stopniem ekspansji świadomości znanym jako turija lub z jego wysublimowaną wyższą fazą.