Magia Kwiatów



Ludzie od najdawniejszych czasów przypisywali kwiatom cudowne, dobroczynne i magiczne właściwości, a przykłady rytuałów i zaklęć kwiatowych można doszukać się już w wieku XVI, a i do dziś są znane i stosowane przez liczne szamanki i uzdrowicielki. Kwiaty odgrywały bardzo dużą rolę dla zakochanych. Łatwiej było zakochanym wyrazić swe uczucia kwiatami niż słowami. Istniała mowa kwiatów wedle której narzeczony posyłał kwiaty pannie, a kolor kwiatów w bukiecie zmieniał się każdego dnia, poczynając od białych i stopniowo dodawane były różowe, tak że w wigilię ślubu ostatni bukiet był zwykle złożony z samych czerwonych kwiatów.

Od zarania dziejów kwiaty zajmowały specjalne miejsce w życiu człowieka, towarzysząc mu od chwili narodzin aż do dnia śmierci. Skarbnicą wiedzy o rodowodzie kwiatów są greckie mity, łączące świat roślin ze światem bogów. Według nich białe lilie wyrosły z mleka bogini Hery, a anemony i hiacynty z krwi zabitych bogów - Adonisa i Hiacynta. W kwiat słonecznika została zaś zamieniona nimfa Klytia. Nie dziwi więc, że kwiatom od początku przypisywano magiczną moc i wykorzystywano nie tylko do odprawiania religijnych ceremonii, ale i magicznych rytuałów. Uważano także, że są to wyjątkowe rośliny o magicznej mocy, którą ofiarowała im Bogini Atena i pięknie, które ofiarowała im Bogini Afrodyta.


Kwiaty w starożytności

Najpiękniejszym i najbardziej ezoterycznym kwiatem starożytnego świata była róża. Pierwsze uprawy tych kwiatów naukowcy datują się na połowę I tysiąclecia p.n.e. O tym, jak dużą popularnością cieszyły się róże, może świadczyć fakt, że Kleopatra VII (69-30 p.n.e.) kazała nimi usłać przeznaczoną na ucztę salę. Urodę róż dostrzegli również greccy poeci - Anakreon i Homer. W samym starożytnym Rzymie, kwiatami róży obsypywano przywódców wojsk, wplatano je w wieńce biesiadników oraz wykorzystywano w ówczesnej kosmetyce. Podobne skojarzenia z miłosnymi uniesieniami i szczęściem, przypisywano w Indiach kwiatom jaśminu, a w Chinach kwiatom piwonii.


Kwiaty dzisiaj

W obecnych czasach kwiaty uważa się za rośliny ozdobne i tak są generalnie wkorzystywane. Jednakże, mimo, że świat uległ globalizacji, nadal wiele roślin jest odmiennie kojarzonych w zależności od danej kultury. Chryzantemy, jedne z najpopularniejszych polskich kwiatów nagrobnych, w Chinach zwiastują mądrość i długie życie. Podobnie, w Japonii są symbolem wiedzy, a także rodziny cesarskiej. Chociaż wiele zwyczajów związanych z kwiatami odeszło w zapomnienie, to nadal przywiązujemy wagę do ich odpowiedniego wyboru - bukietu kalii nie podarujemy rodzicom, żółtą różę kojarzymy wciąż z niewiernością i zazdrością, a czerwoną z miłością i pięknem.


Rodzaje kwiatów ich energia i znaczenie

Każdy kwiat posiada własną energię, dzięki której może wzrastać i rozwijać się, a którą to energię możemy umiejętnie wykorzystywać, aby rozwiązać nasze życiowe problemy. Cudowne i magiczne energie kwiatów wykorzystuje się głównie w rytuałach miłosnych, ochronnych i oczyszczających oraz w celu poprawienia urody i osiągnięcia dobrobytu. Bardzo jest też ważne to iż do licznych kwiatowych rytuałów i obrzędów wybieramy kwiaty zdrowe, silne, piękne i niczym nie uszkodzone a na dodatek zebrane w piękne, słoneczne dni. Nie wolno do wspomnianych obrzędów używać kwiatów starych, słabych, chorych, więdnących, czy też mechanicznie uszkodzonych. Nie wyrywamy kwiatów z ziemi z korzeniami, a zanim ją zerwiemy należy roślinkę zapytać, czy się zgadza być użytą do rytuału i pamiętamy też, aby takiej roślinie podziękować za to iż zgodziła się by ponieść taką ofiarę. Niektóre szamanki uważają iż taką roślinkę należy ucałować w każdy płatek.


Astry


Kwiaty te ułatwiają odcięcie się od przeszłości, ponieważ dopiero wówczas, gdy człowiek przestanie się oglądać za siebie, teraźniejszość będzie mogła otworzyć przed nim całe swoje piękno. Astry ułatwiają wprowadzanie w życie dobrych zmian, usuwają one z naszego życia lęk przed innymi ludźmi, uwalniają nas od starych obciążeń i złych myśli. Dodają mężczyznom wigoru, kobietom śmiałości (stosuje się płatki i kwiatostany), a nawet troszeczkę kokieterii. W celu rozstania się z ludźmi, a także problemami czy nałogami, stosujemy liście i łodygi. Astry (całe kwiaty, płatki, kwiatostany, łodygi, liście) są wykorzystywane do rytuałów magicznych i wykorzystuje się do tego wszystkie ich odmiany. Aby uwolnić magiczną moc astrów należy kwiaty te złożyć jako ofiarę księżycowi, wrzucając je do wody, w której się odbija całe jego oblicze. W dzień rytuału należy jeść tylko gotowane warzywa, pić ciepłą wodę, a najlepiej jest pościć. 

Działania lecznicze: suszone płatki astrów, w przypadku dolegliwości skórnych, dodaje się do kąpieli; wpływają na poprawę cery, koją i łagodzą, dlatego napar z płatków białych astrów stosuje się do przemywania twarzy. 

Astry to najbardziej popularne u nas jesienne kwiaty. Można je spotkać w południowej i środkowej Europie. Kwitną od lipca do października. Znane są odmiany: Aster amellus (Aster gawędka - można go znaleźć w miejscach słonecznych, na skałach, w widnych lasach i zaroślach), Aster alpinus (Aster alpejski - rośnie oczywiście w górach), Aster tripolium (Aster solny, rosnący na słonych łąkach i pogórzu). W magii można stosować wszystkie gatunki. Używa się ich płatków, kwiatostanów, liści i łodygi, nie wolno natomiast ruszać korzenia!


Bez (lilak)



Lilak, nieprawidłowo zwany także bzem, należy do rodziny oliwkowatych, a pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego, z Anatolii oraz z niektórych obszarów Azji. Sprowadzono go do Wiednia 400 lat temu i wkrótce stał się bardzo popularny w Europie i innych rejonach świata. Nie wymaga dużej pielęgnacji, kwitnie zazwyczaj w maju i nazywany jest kwiatem zakochanych dlatego w rytuałach miłosnych odgrywa bardzo dużą rolę. Zakochane dziewczęta szukały pięciolistnych kwiatów 'na szczęście'. Bez przepięknie pachnie i koi swoimi liliowo-fioletowymi wibracjami skołatane nerwy dodając optymizmu. W dawnych czasach pasterze wyrabiali flety i piszczałki z drzewa lilaka zwanego potocznie bzem. Kto usłyszy melodię wydobywającą się z fletu z drzewa lilaka nigdy nie zapomni tych dźwięków. Zapach drzewa lilakowego również uznawany był za magiczny w kulturze celtyckiej – miał on przenosić ludzi do krainy baśni i do boskiego świata.

Działanie lecznicze:  Świeże, zielone i zmielone liście bzu (lilaka) goją ropiejące rany, a całe, umyte i przyłożone do czoła i skroni, likwidują ból głowy.  Zewnętrznie stosujemy napar z bzu do przemywania oczu, skóry, do lewatywy, do irygacji narządów płciowych, do okładów i płukania jamy ustnej, w stanach zapalnych, przy wysiękach, zakażeniach drożdżakami błon śluzowych i na trudno gojące się owrzodzenia i liszaje.


Chabry (bławatki, modraki)


Cudowne, szafirowe chabry zwane też modrakami swoją wielką magiczną mocą pobudzają u ludzi uczciwość i lojalność szczególnie ważne jest to dla osób będących w stałych związkach. Ich płatki, a nawet całe kwiatostany wykorzystuje się do robienia magicznych nalewek zalewając kwiaty gorącą wodą. Aby taka "nalewka" posiadła w pełni czarodziejskie właściwości, musimy ją zamknąć na trzy doby w takiej szafce, która przez ten cały czas nigdy nie będzie otwierana. Nalewka takowa, posiada moc usuwania oziębłości płciowej u kobiet, a mężczyznom pomaga zrozumieć erotyczne potrzeby partnerki i daje spontaniczność przeżyć. Zasuszone kwiatostany tej rośliny, przechowywane w portfelach przyciągają bogactwo, pomnażając sukcesywnie stan posiadania ich właściciela. Chabry pomagają pozbyć się negatywnych stanów psychicznych jak żal, smutek, zniechęcenie, uwolnić się od niepotrzebnych obciążeń. W tym wypadku stosuje się płatki, kwiatostany i liście. Chabry pomagają także zakończyć destrukcyjne związki. Chaber wzmacnia poczucie wartości własnej, wzmaga odczuwanie piękna i pomaga cieszyć się drobiazgami. 

Działania lecznicze: już w siedemnastym wieku, wiedziano o leczniczych właściwościach tej rośliny, a Sulejman II Wspaniały, leczył sobie ich wywarem zaburzenia żołądka i schorzenia nerek. Chabry poleca się także w zmaganiach z odchudzaniem, a w kuracji zewnętrznej stosuje się go przy zapaleniu spojówek. Działają moczopędnie, przynosząc ulgę w schorzeniach nerek. Regulują przemianę materii, toteż są polecane w zmaganiach z odchudzaniem. Zewnętrznie stosuje się go przy zapaleniu spojówek. Dodany do kąpieli leczy rany, owrzodzenia, pielęgnuje włosy. Stosuje się płatki kwiatów wyskubane z kwiatostanu.


Dzwonek przydrożny


Łagodzi nieśmiałość, ułatwia nawiązywanie kontaktu emocjonalnego, a przede wszystkim pomaga przełamać zahamowania seksualne. Odświeża namiętność w stałych związkach, wnosi ciepło i zrozumienie we wszelkie relacje. Płatki i kwiatostany dzwonka przydrożnego, są stosowane w tak zwanej wodnej magii miłosnej. Jest on polecany osobom samotnym, bowiem pozwala spotkać wymarzonego partnera. Aby wzmocnić jeszcze magiczne działanie dzwonka należy wykonać tak zwane kąpiele magiczne. Do przygotowania takiej kąpieli potrzebujemy płatki kwiatu dzwonka, które zalewamy wrzątkiem, a następnie odcedzamy i wlewamy tak przygotowany wywar do wodnej kąpieli w wannie. Szeptuchy radzą, aby podczas wlewania wypowiadać trzy magiczne słowa (ploter, desona, trimora). Wtedy to magia takiej kąpieli nabiera znaczenia. W magii dostatku dzwonek przyciąga okazje do zarobienia pieniędzy, ułatwia zdobycie awansu, chroni dom przed pożarem i włamaniem, chroni pieniądze przed kradzieżą czy zgubieniem (stosować kwiatostany i liście). Jeżeli słuszność jest po naszej stronie, dzwonek pomoże nam odzyskać to, co się nam słusznie należy, pozwala wygrywać sprawy sądowe, załatwiać sprawy urzędowe. 

Działanie lecznicze: dzwonek dodaje energii, a kąpiel w naparze płatków dzwonka poprawia krążenie, działa uspokajająco, wpływa kojąco na skórę, szczególnie dłoni i stóp. Maseczka z płatków dzwonka dodaje skórze blasku, a tonik sporządzony z całych kwiatów poleca się jako naturalny kosmetyk.


Fiołek


Dodaje namiętności, wigoru, usuwa ze związków niepotrzebną zazdrość. Pozwala kobietom na odkrycie wewnętrznego piękna. Fiołek zastosowany w odpowiednich rytuałach zapewnia powodzenie w nowo rozpoczynających się sprawach, ułatwia także nawiązanie kontaktu z obiektem uczuć (w tym wypadku stosuje się kwiatostany, liście i łodygi). Używa się go do wyrobu eliksirów miłosnych. Stosuje się płatki, kwiatostany i całe rośliny. Czyni miłość pełną, pomaga się nią cieszyć. Fiołek wzmacnia witalność, zapobiega zmęczeniu. Ochrania przed "złym okiem", zawiścią ( w tym celu używa się całe kwiaty). Fiołki sprzyjają płodności: ułatwiają poczęcie dziecka, sprowadzają natchnienie, kreatywność (płatki i kwiatostany). Liście, łodygi i całe rośliny stosuje się, by uporządkować sprawy prawne i urzędowe. Fiołki nasilają także poczucie sprawiedliwości wewnętrznej. 

Działanie lecznicze: zewnętrznie stosuje się do okładów przeciwzapalnych, usuwa ropiejące rany, wypryski, wrzody. Fiołek leczy nieżyt oskrzeli, kaszel, katar, koklusz. Działa moczopędnie, przeciwnowotworowo (szczególnie wzmacnia obszary płuc, piersi), wzmacnia po operacjach, przyspiesza rekonwalescencję.


Goździk


Pomaga myśleć realnie, dodaje energii do załatwiania spraw urzędowych, powoduje przychylność urzędników, pomaga przy dochodzeniu swoich spraw. Kwiatostany i liście goździka pomogą znaleźć wyjście z trudnej sytuacji, ułatwiają rozwiązywanie bieżących problemów, pozwalają bezboleśnie zakończyć uciążliwy związek. Goździk pomaga oceniać obiektywnie bieżącą sytuację, usuwa bezradność i lęk, wzmacnia aktywność i chęć działania. W magii miłosnej stosuje się płatki, całą naziemną część rośliny, a rzadziej jego kwiatostany. Rytuały goździkowe, polegają na paleniu ich w ogniu, w pierwszą noc po ich całkowitym rozkwicie. Prawidłowo wykonane obrzędy, pozwalają cieszyć się miłością i trwałym zdrowiem, każdego uczestnika wspomnianego rytuału. Goździk pomaga cieszyć się miłością, poprawia relacje między partnerami, wzmacnia pociąg seksualny. Posiada także moc czynienia mężczyzny atrakcyjnym w oczach kobiety. Magia dostatku wykorzystuje płatki, liście i łodygi goździków: przyciąga pieniądze, chroni przed nabyciem zepsutych, wadliwych rzeczy, ułatwia zawieranie korzystnych transakcji handlowych. 

Działanie lecznicze: w lecznictwie stosuje się jedynie pąki i młode kwiatostany goździka. Kąpiel z naparem z goździka zapobiega nadmiernej potliwości, łagodzi nerwobóle, dolegliwości reumatyczne, wzdęcia, nudności. Olejek z goździka stosowany w masażu leczy zaburzenia pokarmowe, reumatyzm, przeziębienie, artretyzm. Ekstrakt poleca się do inhalacji w przypadku kataru, oczyszcza drogi oddechowe, usuwa skutki zmęczenia cery, koi ją.


Groszek


Groszek uspokaja zarówno nerwy jak emocje, pozwala zdystansować się w stosunku do bieżących problemów, pomaga zaadoptować się w bieżącej sytuacji. Płatki i kwiatostany pomogą zaakceptować partnera takim, jakim jest, wzmocnią wierność, przywiązanie i lojalność. Płatki, kwiatostany i owoce ułatwią poczęcie dziecka, pobudzą twórczość, pomysłowość i fantazję. Kwiatostany, liście i owoce pomogą w magii dostatku: pokierują w stronę działań, które przyniosą wzrost dochodów, zainspirują do pomnażania stanu posiadania. Cała naziemna część i owoce sprzyjają rozpoczynaniu nowych spraw, zapewnią powodzenie w nowym biznesie, przedsięwzięciu, które wymaga działania. 

Działanie lecznicze: Leczniczo stosuje się całą naziemną część rośliny, korzeń i wysuszone owoce. Napar z młodego ziela groszku działa wykrztuśnie, pomaga w leczeniu schorzeń oskrzeli, płuc, dolegliwościach układu oddechowego. Leczy bezsenność. Odwar z korzenia groszku leczy serce. Kąpiele w odwarze z uduszonego ziela groszku wzmacniają kości, regenerują ich tkankę, są także skutecznym sposobem przeciw robaczycy.


Irys (kosaciec)



Iris, jako bogini tęczy rozpinała cudowny łuk siedmiobarwny, łączący niebo z ziemią. Dlatego te piękne irysy przybrały swą nazwę od imienia Bogini, ponieważ są jak boginie pośród kwiatów. Ich urok wysławiały już w starożytności wszystkie duchowe pisma. Irysy są takie delikatne, zwiewne, lekkie i oryginalne a dodatkowo mają nadzwyczajne, przepiękne kolory. Mają także magiczne właściwości. Kiedy nuda zawita do małżeńskiego łoża, warto zastosować irys (płatki, kwiatostany, kłącza). Polecany także dla osób nieśmiałych, gdyż dodaje śmiałości we wszelkich poczynaniach miłosnych, pobudza fantazję w sferze seksualnej. 

Działanie lecznicze: Stosowany w chorobach nerek i pęcherza moczowego, gdyż działa moczopędnie. Posiada właściwości wykrztuśne, skuteczny w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych.

Jaskier (żabie oko)



W Polsce najczęściej spotykany jaskry na południu i zachodzie. Roślina jara, zimująca. Rośnie na polach, miedzach, ugorach. Preferuje podmokłe gleby gliniaste i wapienne. Inne odmiany: jaskier wodny zwany włosienicznikiem, uprawiany jest w przydomowych stawach i oczkach wodnych. Latem pojawiają się białe kwiaty. Działanie magiczne jaskrów wykorzystujemy przy rytuałach wzmacniających odwagę. Jaskier został wpisany na listę gatunków narażonych na wyginięcie.

Działanie lecznicze: Znajdująca się w jaskrach protoanemonina ma właściwości bakteriostatyczne – jej roztwór hamuje rozwój pałeczek dżumy syberyjskiej i kiełkowanie zarodników grzybów. Roślina trująca. Spożycie powoduje intensywne nudności, podrażnienie skóry, błon śluzowych oczu, nosa i krtani. Kiedy uschnie - traci właściwości toksyczne. 


Jaśmin


Kwiaty te, potęgują urokliwość zakochanych osób, dodają im słodyczy, a także wzmagają namiętność w każdym trwałym związku. Jaśmin czyni człowieka romantycznym i bardziej wrażliwym. Usuwa lęk przed miłością i namiętnym zbliżeniem. Jaśmin wykorzystywany jest w rytuałach wymagających wyjątkowego skupienia. Płatki i kwiatostany tej rośliny stosuje się w magii miłosnej - dodają one uroku, słodyczy i namiętności kobiecie, a związek czyni to zmysłowym. Mężczyznom jest to pomocne w poszukiwaniu nowej miłości. Jaśmin czyni człowieka bardziej romantycznym i wrażliwym, usuwa lęk przed bliskością i miłością. Magia miłości poleca zakopanie gałązek jaśminowych pod progiem ukochanej osoby, w pierwsze południe po zerwaniu tego kwiatu, co gwarantuje wierność. Kwiatostany i całe grona mogą ułatwić rozstanie z nieodpowiednim partnerem, dostrzec destrukcyjny wpływ związku, złagodzić ból po stracie bliskiej osoby. Magia dostatku wykorzystuje pojedyncze kwiatostany, całe grona, korę i liście: pomaga pomnożyć to, co chroni stan posiadania. Pojedyncze kwiatostany, płatki, całe grona używa się, by pomóc przezwyciężyć początkową nieśmiałość w związku, ułatwia zainicjowanie nowej znajomości, przełamanie tremy podczas pierwszych kontaktów seksualnych. 

Działanie lecznicze: Nie bez znaczenia, są też tak zwane kąpiele jaśminowe (z kory i kwiatów). Wykonuje się je w naparze z kory i kwiatów jaśminu, ponieważ zapobiegają one nadmiernemu poceniu się i usuwają nieprzyjemny zapach ludzkiego ciała. Jego zapachem delektował się sam cesarz Napoleon, wyobrażając sobie jednocześnie bliskość ukochanej Marii Wawelskiej, której miłość i wdzięk usuwała tym samym natłok jego złych myśli. A eliksir sporządzony z płatków jaśminu poprawia słuch: należy przemywać nim uszy. Herbatka z jaśminowych kwiatów odpręża i jest bardzo dobrym afrodyzjakiem


Kaczeniec


Kaczeniec sprawia, iż to, co zostanie zaczęte stanie się solidne i będzie długotrwałe, nasila entuzjazm w działaniu. Pozwala cieszyć się stanem posiadania, pomnaża dochody. W magii stosuje się płatki i kwiatostany, które usuwają nieśmiałość, pomagają mężczyźnie zrozumieć potrzeby kobiety, przywołują miłość prawdziwą i głęboką, odświeżają długotrwałe związki. Sprawia to, że zaczęte sprawy będą solidne i długotrwałe, dodaje entuzjazmu do działania. Pozwala się cieszyć tym co mamy, pomnażając nasze dochody. W magii rozstania stosuje się tylko kwiatostany kaczeńca, który ułatwi pozbycie się starych spraw i rzeczy, złagodzi tęsknotę i ból rozstania, pomoże także rozstać się z tym, co niepotrzebne i zbędne. 


 Działanie lecznicze: Nie stosuje się, bowiem to roślina trująca.


Konwalia


Konwalia pozwala poczuć i zrozumieć potrzeby zmysłowe, dodaje ona piękna ludzkiemu erotyzmowi, a ponad to pomaga jednocześnie uwolnić stłumioną w nas energię seksualną oraz ułatwia zajście w ciążę. Konwalia pozwala otworzyć się na pełnię doznań zmysłowych i rozbudza w nas niezwykłą namiętność. W magii miłosnej, bardzo często używa się kwiatostanów, liści i całej naziemnej części majowej konwalii. Eliksir z kwiatostanów konwalii stosuje się jako perfumy, jest on łagodnym afrodyzjakiem, a kąpiel z jego użyciem łagodnie pobudza i odświeża nasze ciało i zmysły. Konwalia stymuluje zdolności intelektualne, a stosowana w magii płodności: sprzyja rozmnażaniu się zwierząt i roślin, wzmacnia kreatywność, sprzyja poczynaniom artystycznym. Konwalia inspiruje i zachęca, by wprowadzać zmiany, urozmaicać życie we wszystkich sferach. Konwalia bywa sadzona na cmentarzach, gdyż łagodzi ból po stracie bliskiej osoby. Pomaga odciąć się od przeszłości, pozwala ujawnić brak harmonii seksualnej w związku. Konwalia usuwa stare, zadawnione blokady seksualne, uwalnia od poczucia winy, fałszywego wstydu, pozwala otworzyć się na pełnię doznań zmysłowych, poprawia pamięć, ułatwia koncentrację. 

Działanie lecznicze: Przed użyciem wewnętrznym naparów z konwalii należy skonsultować się z lekarzem. Konwalia ma działanie przeczyszczające (wywołuje wymioty) i moczopędne; odpowiednio zastosowana działa tonizująco na mięsień sercowy, łagodzi ataki padaczkowe.


Lawenda


Kojarzy się z malowniczymi stokami Prowansji. Wprost trudno się oprzeć urokowi tych gęstych fioletowawych kwiatów, dlatego coraz częściej pojawia się w naszych ogrodach. Harmonizuje pracę czakr, ułatwia przepływ energii pomiędzy nimi, uspokaja. Ma szerokie zastosowanie w sztuce kulinarnej.

Działanie lecznicze: Posiada działanie łagodzące przy przemęczeniu umysłowym. Dzięki charakterystycznemu aromatowi i właściwościom leczniczym jest powszechnie wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Napar z lawendy skutecznie pomaga w leczeniu z jesiennych przeziębień.


Lilia (smolinos)


Lilia ma działanie oczyszczające i wspomagające, sprzyja refleksji. Usuwa wrażenie izolacji i wyobcowania, łagodzi agresję, zgorzknienie. Ułatwia pracę z innymi i podnosi szacunek, wzmacnia prestiż i uznanie zarówno w oczach własnych jak i otoczenia. Dodaje wiary w sens własnych poczynań. W magii miłosnej stosuje się płatki, kwiatostany i liście, by usuwać zazdrość, nieporozumienia, złość. Lilia pomaga osobom samotnym w spotkaniu życiowego partnera. Pobudza lojalność, wierność, istniejącemu uczuciu dodaje blasku i piękna. Zastosowanie kwiatostanów, liści i całej naziemnej części rośliny sprzyja zdrowiu i urodzie, pomaga nawiązać przyjaźń i korzystne znajomości, sprzyja nawiązywaniu współpracy zawodowej z uczciwymi ludźmi. Jeśli pragniesz przyciągnąć sukces i bogactwo (zdobyte uczciwą drogą), ochronić się przed nieudanymi inwestycjami a nawet począć potomka w formalnym związku, poleca się użycie płatków, kwiatostanów, całej naziemnej części rośliny i cebulek lilii. Lilia ułatwia pozbycie się złych nawyków, wprowadza w ich miejsce nowe, wartościowe, ułatwia zmianę punktu widzenia, łagodzi ból w żałobie.

Działanie lecznicze: Ugotowane cii są skuteczne przy oparzeniach i stanach zapalnych skóry. Wyciąg z cebulek białej lilii poprawia cerę i przywraca elastyczność zwiotczałej skórze. Odwar z cebulki ma działanie moczopędne, zaś kwiaty lilii wykazują działanie gojące w przypadku trudno gojących się ran, wrzodów, czyraków, jęczmienia. Płatki można wykorzystać do produkcji domowych maseczek i toników.


Mak


Typowo magicznymi kwiatami są maki, zwane powszechnie "rośliną życia i śmierci", gdyż zarówno leczą, jak i zabijają. W Turcji nazwano mak "Papaver somniferum"(zgubny sok; zły, grzeszny, szkodliwy). Zaletą czerwonego maku jest jego piękny i radosny wygląd, a pole zboża ozdobione makami jest jednym z najpiękniejszych widoków, który cieszy nasze oczy. W magii miłosnej stosuje się jego kwiatostany, płatki i owoce: pomaga pogodzić się skłóconym parom, zachęca do aktywności erotycznej. Kwiatostany i owoce pozwalają wpłynąć korzystnie na zdrowie fizyczne i psychiczne oraz pomagają pozbywać się negatywnych cech charakteru. Pomaga zapanować nad sobą w każdej sytuacji oraz odciąć się od starych spraw z przeszłości; tonuje emocje po nagłym zerwaniu, koi skołatane nerwy, obdarza poczuciem bezpieczeństwa. Potrafi załagodzić wzburzone emocje a także pomóc zrozumieć siebie i sens życia. Mak wspiera i rozwija intuicję, a także dar jasnowidzenia. Działa oczyszczająco i wspomagająco. Zasuszony mak, ochrania ludzi przed fałszywymi przyjaciółmi, a co najważniejsze ukrytymi wrogami. Podobno za czasów powstań śląskich, rozegranych na ziemiach polskich w początkach dwudziestego stulecia, odrobinę ziaren makowych posiadali żołnierze Wojciecha Korfantego, jako dobrą wróżbę ich zwycięstwa. Biały mak, od wieków służył do produkcji opium, który jest środkiem leczniczym, ale też i zgubnym narkotykiem. Narkotyczne działanie tej rośliny, znane już było w starożytności, a nawet jak podają źródła historyczne człowiek jaskiniowy korzystał z odurzających własności maku. Opium koi ból, sprowadza upragniony sen i błogie zapomnienie. Podobno Kleopatra po śmierci Juliusza Cezara, stosowała tak zwany makowy środek zapomnienia. Z zabójczych właściwości opium produkowanego z maku długo nie zdawano sobie sprawy. 

Działanie lecznicze: Wywołuje halucynacje. Jest to roślina trująca. Avicenna używał mak, by wyleczyć choroby ciała i duszy.


Mieczyki


Mieczyki działają ochronnie, wspomagająco, dodają animuszu i werwy, zwiększają witalność, konsekwencję, cierpliwość. Mieczyk pozwala dostrzec wyjątkowość i niepowtarzalność jednostki ludzkiej, ułatwia asertywność. W magii miłosnej stosuje się płatki, kwiatostany, całą naziemną część, aby dostrzec niewidzialny dotąd w partnerze cechy, nauczyć się wyrażać swoje potrzeby seksualne, spowodować renesans uczuć w stałych związkach. Kwiatostany i cała naziemna część rośliny pomogą dochodzić swoich praw, przyspieszą procesy sądowe, ochronią przed popełnieniem błędu prawnego. Mieczyk chroni przed rozrzutnością, pomaga mądrze gospodarować posiadanymi pieniędzmi, sprzyja także mądremu oszczędzaniu(w tym celu używa się kwiatostanów, liści, całą naziemną część rośliny). Mieczyki sprzyjają wszelkim nowym związkom, rozpoczynaniu spraw finansowych, otwarciu własnego biznesu, założeniu nowego konta w banku. 

Działanie lecznicze: Mieczyk ujędrnia skórę całego ciała, łagodzi cellulitis, likwiduje podrażnienia, zapobiega powstawaniu zmarszczek. Najskuteczniej działa kąpiel lub parówka na twarz(stosuje się płatki, kwiatostany, liście, całą naziemną część rośliny).


Mniszek lekarski (mlecz)


Do najbardziej "energetycznych" kwiatów możemy zaliczyć mniszek lekarski zwany potocznie mleczem lub żółciszem. Mniszek likwiduje smutek i melancholię, a co za tym idzie pozwala zachować równowagę psychiczną. Działa ochronnie oczyszczająco, wspomagająco, łagodzi zmęczenie i stres, odpręża, uspokaja. Posiada właściwości łagodzące pracocholizm, lęki związane z pracą. Dmuchawce mają moc przywołania miłości, pomagają odnaleźć swoją "drugą połowę", wprowadzają harmonie w związku(płatki, kwiatostany, sok z łodyg, korzeń). Mniszek przyciąga okazję do zarobienia pieniędzy, korzystnego zainwestowania, ochrania przed zazdrością i zawiścią właśnie na tle materialnym(kwiatostany, liście, sok z łodyg, korzeń). Mniszek usuwa wiele dolegliwości fizycznych, wzmacnia zdrowie, sprzyja osiąganiu sukcesów zawodowych i zdobyciu uznania w oczach innych(kwiatostany, liście, sok z łodyg). Roślina ta ułatwia odejście od niekochanego partnera przywołując jednocześnie nowy obiekt uczuć; pozwala rozstać się z fałszywymi wyobrażeniami na temat pieniędzy i pracy (kwiatostany, liście, sok z łodyg, korzeń). 

Jest to niezastąpione lekarstwo na wszelkie dolegliwości, a szczególnie wtedy gdy dokucza nam chandra lub nie możemy sobie poradzić z rozterkami serca. Dobrze jest wtedy iść na łąkę, gdzie jest dużo kwiatów mniszka i wyszeptać im cichutko swoje strapienia i zgryzoty. Magiczna moc mniszka - w niedługim czasie usunie przykre strapienia. Stare szeptunki (szeptuchy), które na codzień parają się magią, za pomocą tego kwiatu potrafią wyganiać wszelkie choroby które nam dokuczają. 

Działanie lecznicze: Mniszek w medycynie ludowej stosowany był jako środek wywołujący wymioty w przypadku zatrucia. Przy jego pomocy likwidowano piegi i kurzajki, używano go przy bólach zębów i uszu. Mniszek jest pomocny w zaburzeniach trawiennych, niedomaganiach żołądka, wątroby, woreczka żółciowego. Stosuje się go również przy chorobach dróg moczowych, leukemii. Działa oczyszczająco, odtruwająco i wzmacniająco na organizm, Wspomaga odchudzanie, gdyż poprawia przemianę materii. Mniszek posiada właściwości przeciwreumatyczne, przeciw cukrzycowe, a także zwiększa odporność organizmu. Sałatka z młodych liści mniszka lekarskiego wspaniale usuwa skutki zimowego zmęczeni. Użyty zewnętrznie przyspiesza gojenie się ran regeneruje skórę.


Nagietek


Nagietek ma łagodne działanie uspokajające i obniżające ciśnienie krwi, a ze względu na właściwości rozkurczowe polecany jest przy bólach menstruacyjnych. Zewnętrznie stosowana jest maść nagietkowa, olej i napar z nagietka. Przeciwbakteryjne i przeciwzapalne działanie nagietka wykorzystywane jest w leczeniu zapalenia spojówek, gardła i jamy ustnej, a także przy stanach zapalnych sromu i pochwy. Nagietek jest pomocny przy chorobach skóry, ukąszeniach, wysypkach, owrzodzeniach i trudno gojących się ranach (również pooperacyjnych). Stosowany jest jako środek leczniczy przy żylakach nóg i odbytu (hemoroidy), a także przy odleżynach, oparzeniach i odmrożeniach. Maść nagietkowa polecana jest przy spierzchniętej i spękanej skórze warg.

Działanie lecznicze: Napar z nagietka zalecany jest przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nieżytach żołądkach i jelit, chorobach pęcherzyka żółciowego, a także po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby. Nagietek pobudza wydzielanie kwasu żołądkowego, jest więc stosowany w niedokwaśności soku żołądkowego. Wyciąg z tego kwiatu ma właściwości antyseptyczne. Nagietek lekarski jest jednym z najpopularniejszych ziołowych środków leczniczych stosowanych przy chorobach i stanach zapalnych skóry. Jest również składnikiem kosmetyków do włosów suchych i zniszczonych.


Narcyz


Narcyz to jeden z najpiękniejszych kwiatów wiosny. Nazwa Narcyz wywodzi się od greckiego słowa narke, które oznacza odrętwienie, pomieszanie zmysłów, obłęd. Wierzono bowiem, iż jego słodka woń posiada właściwości narkotyczne. Narcyz budził zarówno podziw jak i lęk. Sadzi się go jesienią, przykryty śniegiem mógł zajrzeć do świata ciemności i pod koniec marca przerwać swój zimowy sen i przebić się przez zmarzniętą jeszcze ziemię, ukazując słońcu silne, dumne łodygi. W Grecji i Rzymie wieńcami z narcyzów zdobiono skronie umarłych. Takie wieńce nosił Hades, Erynie (boginie zemsty) i Parki przędące nić żywotów ludzkich. Gdy narcyz przegląda się w księżycu jego płatki są białe, a gdy spojrzy ku słońcu, jego kielich zabarwia się na żółto. Jeśli widzimy narcyza we śnie, przygotujmy się na duże zmiany w życiu. Ale taki sen mówi również, że byliśmy dla kogoś niesprawiedliwi i powinniśmy dążyć do pojednania. Jeśli dostaniemy bukiet narcyzów, trzymajmy je w osobnym wazonie. Nie lubią towarzystwa innych kwiatów. Zabijają je swoim śluzem. Zanim więc zrobimy z nich kompozycję, wylejmy wodę, w której stały, wymyjmy solidne końce łodyżki i dopiero wtedy dołączmy do innych kwiatów. 

Płatki, kwiatostany, cala naziemna część rośliny używane są w magii miłosnej. Można przywołać nowe uczucie, przezwyciężyć nieśmiałość, ułatwić nawiązywanie kontaktów z płcią przeciwną. Potrafi uczynić miłość piękniejszą i bardziej romantyczną. Narcyz usuwa kompleksy zahamowania, podnosi samoocenę, potrafi ujawnić wewnętrzne piękno. Pomaga ujawnić ukryte uzdolnienia i talenty. Narcyz (jego kwiatostany, liście, cała naziemna część rośliny) inspiruje do działań twórczych i artystycznych, pomaga zainicjować nową działalność, nowe pomysły, inspiruje do działania. Narcyz pomaga przekonać do swoich racji, rozjaśnia skomplikowane sytuacje urzędowo-prawne. W magii rozstań stosuje się liście i całą naziemną część rośliny: narcyz ułatwia zdobycie dystansu w stosunku do przeszłości, pomaga zachować tylko miłe wspomnienia, odnaleźć cel w życiu po rozstaniu z bliska osobą. 

Działanie lecznicze: Jego zapach posiada właściwości nasenne; pomocny przy leczeniu astmy i nerwicy. Zaś płatki stosuje się do sporządzenia kojącej maseczki na twarz, łagodzą podrażnienia i wybielają skórę rak. Kąpiel w kwiatostanach narcyza ma działanie kojące, usuwa skutki stresu i dodaje urody. Stosuje się płatki narcyza, kwiatostany, liście i cała naziemną część rośliny.


Nasturcja


Nasturcja dodaje nadziei i chęci do życia, likwiduje apatie i zniechęcenie, potrafi łagodzić nawet ciężkie stany depresyjne. Usuwa rozdrażnienie nerwowe, znosi obsesje i fiksacje. W magii miłosnej stosuje się płatki, kwiatostany, liście, całą naziemną część rośliny: nasturcja poprawia komunikację pomiędzy partnerami, usuwa chłód i dystans w relacjach partnerskich, pozwala odnaleźć sens w każdym związku. W magii obfitości i płodności stosuje się kwiatostany, całą naziemną część rośliny, nasiona: nasturcja chroni posiadany majątek, ułatwia korzystne kupno i sprzedaż, sprawia, że to, co posiadamy rozmnaża się i powiększa. Nasturcja gwarantuje pomyślny przebieg ciąży i łatwy poród; sprawia, że to, co robimy przynosi korzystniejsze rezultaty, niż się spodziewamy. 

Działanie lecznicze: Stosuje się kwiatostany, liście, całą naziemną część rośliny, nasiona. Sałatkę z liści i kwiatów nasturcji poleca się w przypadku awitaminozy. Nasiona nasturcji zawierają substancje antybiotyczne, są zalecane w przypadku dolegliwości układu oddechowego oraz moczowego. Spirytusowa nalewka z całej naziemnej części rośliny zapobiega wypadaniu włosów, poprawia ich wygląd. Sproszkowane nasiona stosuje się w przeziębieniach, grypie i zapaleniu płuc. Suszone ziele nasturcji pobudza czynności żołądka, ma działanie żółciopędne i usprawnia pracę wątroby.


Niezapominajki (niezabudki)


Niezapominajki
są to kwiatki z bajki.
Rosną nad potoczkiem,
patrzą modrym oczkiem 
i szeptają skromnie
nie zapomnij o mnie

W magii miłosnej stosuje się płatki, kwiatostany, całą naziemną część rośliny. Wzmacnia więzi pomiędzy zakochanymi pomimo dzielącej ich odległości, pomaga przetrwać przymusowe rozstanie; ułatwia wyznanie miłości, nie pozwala zapomnieć o bliskich, sprzyja wierności, usuwa zazdrość. Pomaga pozbyć się niechcianych cech charakteru. Łagodzi konflikty, usuwa bolesne wspomnienia, wzmacnia pozytywne odczucia. Niezapominajki wzmacniają pamięć, pomagają rozwiązywać i kończyć sporne sprawy; dodaje taktu, polecane przy dyplomacji. 

Działanie lecznicze: Ustawione w wazoniku niezapominajki pomogą usunąć irracjonalne lęki, uspokoją, ukoją. Kąpiel w niezapominajkach przyciągnie zdrowy, spokojny sen (leczy bezsenność), usunie koszmary senne. Zaś napar z nich sporządzony ma moc likwidowania skutków niedospania. Płatki niezapominajek położone pod oczy zlikwidują "worki" pod oczami, dodadzą im blasku.


Orchidea (storczyk)


Orchidea – potoczna nazwa roślin z rodziny storczykowatych, w szczególności stosowana w odniesieniu do roślin o efektownych kwiatach, uprawianych w warunkach szklarniowych. Odnoszona jest do wielu gatunków i mieszańców np. z rodzaju katleja, falenopsis, cymbidium. Orchidee to rośliny znane na całym świecie już od wielu lat. Pierwsze okazy do Europy zostały przywiezione już w XVI wieku. Bardzo szybko zrobiły furorę, ich popularność z dnia na dzień rosła i coraz więcej ludzi zaczęło je uprawiać. W dzisiejszych czasach znamy wiele odmian tej rośliny, a niektóre z nich tak jak Falenopsis , można spotkać w każdej kwiaciarni. Storczyki mają mięsiste, zielone liście, spomiędzy których wyrastają zgrubiałe łodygi. Na ich szczycie pojawia się od kilku do kilkudziesięciu kwiatów o różnych kolorach kształtach. Mogą to być drobne, ale eleganckie kwiaty jak u odmiany Motylnik , czy Hemaria lub duże i dumne jak u Sabotek . Najciekawsze odmiany to: Wulstekeara , Zygopetalum , Miltonia , Dendrobium . 

Działanie lecznicze: Jej korzeni używa się jako afrodyzjaku.


Pelargonia


Pelargonia pomaga usunąć lęk przed miłością, bliskością, potrafi uspokoić wzburzone emocje, otwiera na głębsze doznania zmysłowe, uaktywnia seksualnie. Kwiatostany, liście, całą naziemną część rośliny stosuje się, by przyciągnąć powodzenie i szczęśliwy los, wzmocnić wiarę w możliwość osiągnięcia sukcesu, konstruktywnie działać. Pelargonia chroni przed niesprawiedliwością i nieprawością, pomaga uniknąć znajomości z dwulicowymi, fałszywymi ludźmi (kwiatostany, liście, cała naziemna część rośliny). Stosując kwiatostany, liście, całą naziemną część rośliny a także korzenie możemy ułatwić doprowadzenie spraw do pomyślnego końca. Pelargonia wspomaga wzrost społecznego uznania, prestiżu. Dodaje entuzjazmu i odwagi, usuwa zniechęcenie, zwątpienie, pomaga pokonywać przeszkody. Pobudza ambicje, wspiera męstwo i hart ducha. Pelargonia wpływa także oczyszczająco i ochronnie: odgania negatywne energie, chroni przed złem. 

Działanie lecznicze: Pelargonia wspomaga witalność. Sok ze świeżej rośliny pozwala usunąć ból i swędzenie z miejsc po ugryzieniu przez owady. Spalane suszone ziele pelargonii odstrasza insekty, odświeża powietrze. Stosuje się płatki, kwiatostany, liście, całą naziemną część rośliny.


Piwonia (peonia)


Piwonia usuwa irracjonalne lęki, likwiduje skłonność do martwienia się na zapas, dodaje animuszu, chroni przed popełnieniem błędów, strzeże przed pokusami. W magii miłosnej stosuje się płatki, kwiatostany, całą naziemną część rośliny: biała piwonia wspiera wierność, różowa pogłębia zrozumienie pomiędzy partnerami, a czerwona przywołuje nową miłość, nasila namiętność. Kwiatostany, liście, całą naziemną część rośliny stosuje się, by wspomóc zdrowie fizyczne i psychiczne, dodać sił i wzmocnić hart ducha, usunąć niepotrzebne obawy, umocnić sukces. Piwonia (płatki, kwiatostany, liście, cała naziemna część rośliny, bulwy) pozwala cieszyć się tym, co osiągnęliśmy, chroni przed ludzką zawiścią. Nie pozwala, by do domu weszło "zło". Warto pamiętać, że cokolwiek robimy, piwonia pomaga doprowadzić to do pomyślnego końca. Otwiera także oczy na brak miłości w związku. 

Działanie lecznicze: Łagodzi nerwice, ataki astmy oraz epilepsji. Korzeń piwonii działa rozkurczowo, przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie, obniża także ciśnienie krwi. Stosuje się go również w dolegliwościach wątroby. Od dawna piwonia uznawana jest za środek


Powój polny


Bardzo pospolita roślina wieloletnia, chwast naszych pól i łąk. Bardzo szkodliwy dla roślin uprawnych i wielka konkurencja jeśli chodzi o wodę i składniki pokarmowe. Szkodliwość powoju polega na zacienianiu i zaduszaniu roślin, utrudnia też ich zbiór powodując wyleganie roślin. Występuje na wszystkich typach gleb lekkich i ciężkich, jest światłolubny, odporny na suszę. Rośnie prawie wszędzie na polach, przydrożach, w ruderach, nasypach. W magii miłości jeśli szukasz swej "drugiej połowy" to powój może w tym dopomóc. Używamy do tego celu płatki i/ lub kwiatostany. 

Działanie lecznicze: Działa oczyszczająco, ochronnie i wspomagająco, dodaje energii. Nasiona są najsilniej trujące.


Róża


Róża jest jednym z najpiękniejszych i najsilniej działających kwiatów, oczywiście szczególnie polecanym w magii miłosnej. Potrafi przywołać nową miłość, a także pielęgnuje i chroni istniejące uczucie. Odświeża związki, pobudza namiętność. 

Róże - zwane też królowymi kwiatów, to najpopularniejsze kwiaty dawane w bukietach i pojedynczo każdemu i przy każdej okazji. Wydaje się, że nigdy się nie znudzą i zawsze będą zachwycać swoim pięknem. Róża to symbol piękna, miłości, ale też ulotności chwili, tajemnicy, czystości, dobroci, przemijania, cierpienia (kolce). 

Działanie lecznicze: W leczeniu ma działanie wszechstronne. Uodparnia, znosi infekcje, przydatna w aromaterapii.


Rumianek


Rumianek dodaje wigoru, pomaga uczynić życie erotyczne atrakcyjniejszym i bardziej urozmaiconym, przezwyciężyć nudę w związku - można użyć płatki, kwiatostany, całą naziemną część rośliny. Rumianek doskonale wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne, obdarza opanowaniem, rzetelnością, uczciwością (płatki, kwiatostany, cała naziemna część rośliny). Pomaga zająć się czymś nowym, przezwyciężyć lęk, by zająć się nową działalnością (kwiatostany, cała naziemna część rośliny). Rumianek pomaga sprawić, by to, co zostało rozpoczęte, zostało doprowadzone do końca. Pozwala odciąć się od żalów, niepotrzebnych pretensji, wspiera pozbycie się uzależnień. Aby przejść przez najtrudniejszy etap po zakończeniu związku warto wesprzeć się mocą rumianku (kwiatostany, liście, cała naziemna część rośliny). Sprawia także, że to, co było ukryte, zostanie ujawnione. Rumianek sprowadza spokój i harmonie, usuwa skutki stresu, pomaga zwalczyć depresję, obdarza pokojem ducha i radością. Równoważy skrajne stany emocjonalne. 

Działanie lecznicze: Łagodzi stres, migreny, posiada właściwości przeciwzapalne; jest lekiem na "łamanie w kościach". Działa przeciwzapalnie na błony śluzowe i skórę, a także rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, pobudza trawienie, zapobiega wzdęciom, działa przeciwbólowo, przeciwwymiotnie, a także koi i uspokaja układ nerwowy. Stosuje się go w przypadku większości dolegliwości przewodu pokarmowego, w bólach brzucha, zgadze, wzdęciach, biegunkach, chorobach wrzodowych żołądka i jelit. Stosuje się także w dolegliwościach układu moczowego, chorobach z wysoką gorączką , nerwobólach chorobach kobiecych. Jak każdy wie, napar z rumianku stosuje się do przemywania oczu i sporządzania okładów na nie. Wyciąg z rumianku stosowany jest do inhalacji w stanach zapalnych dróg oddechowych. Stosowany zewnętrznie łagodzi zaczerwienienia i wypryski na skórze, wzmacnia i rozjaśnia włosy.


Słonecznik


Słonecznik wspiera rozwój własnej indywidualności, harmonizuje z otoczeniem, ułatwia współpracę z innymi. Magia miłosna wykorzystuje płatki, kwiatostany, całą naziemną część rośliny, aby zlikwidować tzw. ciemne strony związku, przyciągnąć szczęście w miłości, spotkać wymarzonego partnera. Płatki, liście i owoce można użyć, aby powiększyć liczbę przyjaciół i znajomych, zapewnić obfitość ciekawych propozycji, wpłynąć korzystnie na rozwój życia towarzyskiego. Cała naziemna część rośliny i owoce sprzyjają poczęciu dziecka, można urodzić nawet bliźnięta. Wspierają wyobraźnię, pomagają zmienić marzenia w rzeczywistość. Płatki, kwiatostany i owoce możemy wykorzystać, by przyciągnąć pieniądze: wzrosną nam dochody, pojawią się nieoczekiwane zyski (np. wygrane, zaowocują inwestycje). 

Działanie lecznicze: Kwiaty słonecznika posiadają właściwości przeciwgorączkowe, poprawiają trawienie, goją, regenerują, wspomagają pracę serca. Olej słonecznikowy tłoczony na zimno działa przeciwmiażdżycowo, odmładzająco, stosuje się go w przypadku bólów gośćcowych, łagodzi zatrucia pokarmowe. Użyty zewnętrznie poprawi elastyczność skóry, jest bowiem naturalnym środkiem przeciwzmarszczkowym.


Stokrotka


Stokrotka usuwa kompleksy związane z intelektem, pomaga realnie ocenić siebie, odnaleźć swoje miejsce na ziemi. Chroni przed zarozumiałością, nasila życzliwość, obiektywizm. Magia miłosna wykorzystuje płatki, kwiatostany, cała naziemną część rośliny, by pomóc w dostrzeżeniu ukrytych zalet w drugim człowieku, nie pozwala zapomnieć o partnerze, sprzyja wierności, oddaniu, lojalności. Kwiatostany i cała naziemna część stokrotki pomaga pozbyć się poczucia niższości, obdarza wiarą w siebie, ujawnia wewnętrzne piękno, wzmacnia błyskotliwość intelektualną. Stokrotka uwalnia od fałszywych przyjaciół, przekonań, odcina od złych energii, ułatwia zakończenie niekorzystnych znajomości. Kwiatostany i liście można użyć, by pomóc rozwikłać zawiłości prawno-urzędowe, usunąć lęk przed ludźmi na stanowisku, a nawet sprawić, by zawierane umowy były uczciwe. 

Działanie lecznicze: Poprawia pamięć i zdolność przyswajania nowych informacji. Kwiaty stokrotki maja działanie wzmacniające, poprawiają przemianę materii, oczyszczają organizm z nagromadzonych toksyn, wspierają pracę wątroby, działają wyksztuśnie i moczopędnie, uszczelniają ściany naczyń krwionośnych. Pomagają w reumatyzmie, kamicy wątrobowej, chorobach skóry jak trądzik, egzemy, wrzody. Polecane w nieżytach górnych dróg oddechowych, przeziębieniach, kaszlu. Napar stokrotek


Tulipan


Tulipan pomaga spotkać odpowiedniego partnera, ośmiela do wyznania miłości, ułatwia komunikację między partnerami. Kwiatostany i całą naziemna część rośliny można użyć, by ułatwić sobie znalezienie odpowiedniego wspólnika do biznesu, nawiązywać korzystne kontakty i znajomości. Płatki i cała naziemna część rośliny ułatwia odpowiednie formułowanie pism urzędowych, przyspiesza procedury prawne, pomaga odzyskać stare długi. Kwiatostany, liście i cała naziemna część rośliny pozwala bezstresowo zakończyć uciążliwy związek. Tulipan usuwa blokady związane z komunikacją słowną, pomaga zmienić sposób myślenia i postępowania, likwiduje upór, czyni bardziej elastycznym, postępowym. 

Działanie lecznicze: Wąchanie kwiatów tulipana udrażnia drogi oddechowe. Jego płatków i kwiatostanów używa się do kąpieli, gdyż mają działanie relaksujące, odprężają.


Wrzos 


Wrzos uwrażliwia i zarazem dodaje cierpliwości, bowiem wzmacnia wytrzymałość fizyczną i psychiczną. Nasila empatię, współczucie, wpływa pozytywnie na harmonię z otoczeniem. W magii miłosnej (kwiatostany, cała naziemna część rośliny) pomaga usunąć niedomówienia pomiędzy partnerami, ułatwia okazywanie czułości, przerwać "ciche dni", uczynić związek stabilnym i harmonijnym. Wrzos sprawia, że to, co jest zawiłe i skomplikowane, rozjaśnia się, nasila poczucie sprawiedliwości wewnętrznej. Wrzos dodaje sił, pomaga radzić sobie w ekstremalnych sytuacjach, obdarza odwagą, wytrzymałością. Pomaga wzmocnić siłę woli, wspiera rozwój osobowości. Pozwala rozstać się z tym, co nas hamuje. Potrafi usunąć uzależnienie od innych ludzi, przyspiesza kończenie wszelkich działań. Ma działanie oczyszczające, ochronne i wspomagające. Chroni przed agresją, zawiścią, złością, pomaga przezwyciężyć zło. 

Działanie lecznicze: Pomaga w infekcjach dróg moczowych, ma właściwości antyseptyczne i moczopędne. Kwiaty wrzosu mają także działanie napotne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i ściągające. Zatem leczą kamice nerkowe, reumatyzm, pomagają przy schorzeniach żołądka i jelit, biegunkach i złej przemianie materii. Kąpiele we wrzosie działają uspokajająco, miejscowe zastosowanie naparu łagodzi grzybicę.


Kwiaty w domu

Warto również pomyśleć o polubieniu i zaproszeniu do swojego domu czy mieszkania roślin doniczkowych. I tak np. zielistka, która jest rośliną bardzo mało wymagającą, ma moc przeciwdziałania wielu truciznom w mieszkaniu i dlatego jest bardzo polecana - szczególnie wtedy, gdy pracujemy dużo w domu przy komputerze. Zielistka chroni przed duchowym i magicznym chaosem, wzmacnia koncentrację. Szczególnie polecana jest paproć, jako wspaniale chroniąca i odganiające wszelkie negatywne energie, roślina. Paproć gniazdnica polecana jest do ochrony niemowląt i dzieci. Zaś wszelkie inne paprocie szczycą się ogólnymi właściwościami ochronnymi. Kaktusy - silnie ochraniają nasze domostwo i poleca się ustawić po jednym w każdą stronę świata (unikać tylko ustawiania w sypialni, bowiem mogą one niechcący ochłodzić życie miłosne). Dlatego też unikamy stawiania kaktusów w sypialni, no chyba, że chcemy ostudzić zapędy własnego partnera czy partnerki. Zdrowy i pokrzepiający nocny odpoczynek zapewni figowiec, gdyż zapewnia nam spokojny sen. Palmy trzymane w domu pomogą zadbać o wzmocnienie ducha, pomagają również przy rytach religijnych. Wracając do roślin ochronnych, nie możemy zapomnieć o bluszczu, który ochroni nasze domostwo, zarówno jako roślina doniczkowa, jak i rosnący na świeżym powietrzu. Kolejny to aloes: jeśli nie życzysz sobie nieprzyjemnych wizyt, postaw go w pobliżu drzwi wejściowych lub przy oknie wychodzącym na ulicę (włamywacze będą je omijać). Jeszcze jedna uwaga: podlewaj rośliny wodą, w której leżał kryształ górski. 


Więcej informacji o magii kwiatów i ich działaniu w życiu 
dowiesz się na ajurwedyjskich warsztatach uzdrawiania.

© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: ezoteryka-magia-okultyzm.blogspot.com



4 komentarze: