Pokazywanie postów oznaczonych etykietą matka ziemia. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą matka ziemia. Pokaż wszystkie posty

sobota, 19 października 2019

Wirat - Ścieżka Mahadevi - joga żywiołów

Wirat - Ścieżka Mahadewi - joga żywiołów



"Prawdziwa religijność jawi się w ochranianiu i pielęgnacji skarbów Natury, piękna przyrody, w szacunku dla Matki Ziemi. Chroniąc piękno Natury chronisz boską iskrę mieszkającą w twym sercu. Mędrca poznajemy przez jego życie w jedności i harmonii z Naturą, z Matką Ziemią. Czystość wnętrza, ciała, umysłu i uczuć promieniuje na zewnątrz jako czystość wód, powietrza, gleby. Ludzie prawdziwie religijni wiedzą, że Bóg mieszka tak w niebie, jak i na ziemi. Dlatego szanują i ochraniają wszystko, co Bóg stworzył, w tym Matkę Ziemię." (Guru Ananda Śiw) 

WIRÂT to słowo sanskryckiego pochodzenia oznaczające Naturę - MOST do Boga. W naukach starożytnych mistyków, w szczególności zaś ryszich, Natura rozważana była jako most łączący człowieka z Bogiem. Wirât służy rozwinięciu kontaktu z Boskością poprzez rozwój kontaktu ze wszelkimi przejawami życia przyrody. 

Wirât, to inaczej mówiąc świadomość planetarna, świadomość planety Ziemi jako jedynego żywego organizmu, żywej i świadomej istoty. To świadomość całego życia jako jednego życia w skali planetarnej. Ludzie mają świadomość siebie, swojej rodziny, znajomych, sąsiedztwa, wsi lub miasta, czasem kraju lub kontynentu. Tutaj rozwijamy się w kierunku zdawania sobie sprawy, że cała ziemia to jedno życie i że to życie jest boskie (anielskie). 

Wirât to duchowa ekologia, droga wewnętrznej przemiany bazująca na mistycznych elementach czy żywiołach: ziemi, wodzie, ogniu, powietrzu i eterze. Most łączy żywioły wewnątrz ludzkiego ciała z żywiołami planetarnymi, a także żywioły psychiki z żywiołami psychiki planetarnej. W ten sposób może człowiek doświadczyć żywej obecności planety, jako duszy czy psyche.

środa, 7 marca 2018

Rozwoj duchowy - imiona Boga, atman, karman i serce

Imiona Boga, atman, rozwój duchowy, serce i karman 





Wielu ludzi na świecie myśli i głosi, że Bóg (Brahman, Śiva, Elohim, Allah) jest bezwarunkową Miłością (Prema, Agape). Jakże się mylą, ponieważ Bóg nie jest tylko miłością, ale jest też tym, który za dobro wynagradza, a za złe uczynki dotkliwie nieraz karze. Bóg ma dziesięć tysięcy takich przymiotów jak miłość, ale sama miłość nie jest Bogiem, tylko jego marną karykaturą, bo to zaledwie - mówiąc obrazowo 1/10000 z tego czym naprawdę w swych właściwościach i energiach Bóg jest. Kto Bogu przypisuje tylko jedną cechę - Miłość - nie ma o Nim tak naprawdę zielonego pojęcia.

Ludzie z ograniczoną świadomością nie chcą słyszeć o 10 tysiącach przymiotów Boga i w ten sposób powodują totalne skrzywienie percepcji i rozumienia Boga poprzez pryzmat jednej właściwości, którą określają jako "miłość". W tym wypadku jest to dość fanatyczne skrzywienie bhaktystyczne (wielbicielskie), niezależnie od religii, występujące jako oznaka degeneracji duchowości i mistyki w ciemnym okresie istnienia świata ludzi tak zwanej Kali Judze. Popularne praktyki kontemplacji i recytacji 108, 300 lub 1008 Imion Boga, pokazują najważniejsze aspekty rozwoju duchowego dla ludzkości. Jakże niewiele mają ludzie z Boga, jeśli rozwinęli znacząco kilkanaście czy kilkadziesiąt boskich przymiotów, aspektów, cech i właściwości i nie chcą słyszeć o innych. 

środa, 26 kwietnia 2017

Drzewo - tajemny symbol ezoteryki

Drzewo – Wielki Symbol Ezoteryki 


Mistrzowie duchowi i prorocy, awatarowie nazywają Drzewo przyjacielem człowieka, uosobieniem życia, zakazują ścinania drzew a nakazują sadzenie drzew wszędzie gdzie mieszkają ludzie. Drzewo posadzone i pielęgnowane jest symbolem ekologicznej i uduchowionej świadomości, a liderzy duchowego rozwoju, magii czy ezoteryki wielce polecają medytacje z drzewami. Pośród Indian drzewa były wielce szanowane jako źródło ożywczej i leczniczej energii, a także jako żywe świadomości, inni ludzie! Drzewo Życia, to symbol systemu nerwowego, a także systemu duchowego, który na podobieństwo drzewa, acz odwróconego znajduje się w każdym ludzkim organizmie. Joga zaleca odwrócone pozycje jak “stanie na głowie” lub “świeca” do medytacji, gdyż wtedy system oddechowy i nerwowy są podobne do drzew, z korzeniem wyrastającym z ziemi, gałęziami do góry, co wzmacnia kontakt z mocą Przyrody i Matki Ziemi. Mędrcy i Mistycy wszystkich kultur i narodów troszczą się o ochronę całej Przyrody, zdecydowanie przeciwstawiając się jej niszczeniu, bezsensownej eksploatacji i dewastacji. Mędrcy i szamani różnych narodów starają się chronić drzewa, ze wzmożoną siłą, zapobiegając ich wycinaniu, karczowaniu czy nawet oszpeceniu przez przycinanie. Nie jest uduchowioną osoba, która nie dba o ochronę przyrody, a szczególnie drzew, bo duch zawsze dba i ochrania to, co służy jako źródło sił życiowych, źródło energii życia i zdrowia. Produkcja tlenu przez drzewa jest wystarczającym, naukowym argumentem dla ochrony drzewostanu, nawet dla ateistów i najzimniejszych racjonalistów, tym bardziej dla mistyków!